Erişilebilirlik

AB Ülkelerinde Uçuş Güvenliği Arttırılıyor


İngiltere’de geçtiğimiz yaz ortaya çıkarılan ve Amerika’ya giden uçuşları hedef aldığı belirtilen terör komplosunun ardından yürürlüğe konulan havaalanları ve hava yolculuğuna yönelik güvenlik önlemleri, bütün Avrupa Birliği ülkelerini kapsayacak şekilde genişletiliyor.

İlk olarak İngiltere ve Amerika’da alınan ve haftabaşından itibaren tüm Avrupa Birliği üye ülkelerine giden ve gelen uçuşlara uygulanacak olan anti-terör önlemleri, İngiltere’de uygulanmakta olan önlemleri diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı düzeye getirecek. Uygulama tüm Avrupa Birliği'ne yayılırken, bunun anlamı AB ülkelerine üçüncü ülkelerden, örneğin Türkiye’den yapılacak uçuşları da kapsayacak.

Alınan yeni önlemler, İngiltere’de halen uygulanmakta olan önlemleri biraz yumuşatırken, diğer AB ülkelerinde daha sıkı bir uygulamayı beraberinde getiriyor. Buna gore, uçak yolcuları İngiltere’de bundan böyle 100 mililitreyi geçmeyen ve görülebilir şişelerde sıvı içecekleri uçağın içine taşıyabilecek. Daha once, duty-free mağazalardan alınanlar hariç böyle bir şeye izin verilmiyordu. Bundan böyle uçağa alınabilecek eşyalar arasına kozmetik ürünleri, diş macunu, traş kremi, jel ve benzeri maddeler de giriyor. Ancak, bu türden ya da içecek şeklinde her türlü eşya, boyutları 20x20 santimetreyi geçmeyen, içi görülebilir şeffaf bir çantaya toplam ağırliği 1 litreyi geçmeyecek biçimde konularak, röntgen cihazı kontrolü sırasında yetkililere ayrıca gösterilecek.

İngiltere uçak yolcuları açısından bu, bir tür yumuşamaya işaret ederken, AB’nin diğer üye ülkelerine giden ve gelen yolcular açısından yeni bir uygulamayı yürürlüğe sokmuş oluyor, ve bu açıdan başlangıçta havaalanlarında bir kafa karışıklığı ve dolayısıyla da gecikmelere yolaçması muhtemel.

Bu arada birçok yolcuyu ilgilendiren dizüstü bilgisayarlar ise, uçağa alınabilecek, ancak bu bilgisayarlar kendi çantaları içerisinde ise, bu çanta yolcuların uçağa alabilecekleri sadece bir el çantası kotasını doldurmuş olacak. Bu tek el çantasının, İngiltere’den yapılan uçuşlar için 56cm ebadını geimemesi gerekiyor.

Bu arada, Amerika ve Kanada’ya giden ve gelen uçuşlar için de İngiltere’dekine benzer bir takım yumuşatmalar getirildi. Bu ülkelere olan uçuşlarda da yolcular artık belirli kurallar dahilindeki sıvı maddeleri uçak içine alabilecek.

Türkiye’den AB ülkeleri ve Amerika ve Kanada’ya giden ve gelen yolcular açısından gerekli bilgi Türk Hava Yolları’nın websitesinde (www.thy.com.tr) Türkçe ve İngilizce olarak bulunabilir.

XS
SM
MD
LG