Erişilebilirlik

3 Kasım Amerikan Basınından Özetler


USA Today, kamuoyu yoklamalarına dayanarak Irak meselesinin 7 Kasım'daki Amerikan Kongre seçimlerine damgasını vuracağını belirtiyor. Seçmenin Başkan Bush’un Irak politikasına tepki olarak Demokratları tercih etmesinin beklendiğini kaydeden gazete, Demokrat Partinin tutarlı bir Irak politikası olmadığının altını çiziyor:

"Irak’a ilişkin net bir plan olmadığı konusundaki kaygılar giderek artıyor. Uzmanlar, ilk günden itibaren zafer şansı olduğu sürece Amerikan halkının savaşı destekleyeceğini söylüyor. Bush da, zafere giden bir plan bulunduğu konusunda Amerikan halkını ikna etmeye çalışıyor. Ancak anketlere göre halkın sadece % 26’sı buna inanırken % 69’u inanmıyor. Bush, savaşı Washington’daki politikacıların belirlediği yapay takvimlere göre bitirmeyeceğini defalarca söyledi. Ancak kamuoyu yoklamaları sandığa da yansırsa, seçmenler bir takvim belirlemiş olacak."

New York Times küresel ısınma konusunda derhal harekete geçilmezse, bunun ilerideki maliyetinin çok daha yüksek olacağını belirtiyor. Küresel ısınmayla mücadelenin küresel düzeyde yürütülmesi gerektiğini vurgulayan gazete, Bush yönetimini bu konuda gerekli adımları atmamakla suçluyor:

"Sanayi devriminden bu yana, atmosfer karbon gazları için bedava bir atık deposu olarak kullanıldı. Eğer insanlar ve iş dünyası, bunun için ağır bir bedel ödemek zorunda bırakılırsa, kaçınılmaz olarak daha temiz yakıtlara, fabrikalara ve otomobillere yöneleceklerdir. Sanayileşmiş ülkelerin büyük bir kısmı ya yüksek vergiler koydu ya da katı düzenlemelere gitti. Bush ve Kongre üyelerinin büyük bir kısmı ise, bu felaketten ucuz kurtulacakları düşüncesiyle bir adım atmamakta direniyor."

Boston Globe Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili olarak altı ülkenin katılımıyla yürütülen görüşmelerin yeniden başlaması kararını olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Gazete, görüşmeler sırasında Kuzey Kore’deki insan hakları ihlallerinin de gündeme getirilmesi çağrısında bulunuyor:

"Amerika, hem Kuzey Kore’nin nükleer silahlarının yok edilmesini hem de insan hakları konusun aynı anda gündeme getirebilir. Eğer Kuzey Kore, nükleer silah ve füze programından vazgeçmek karşılığında Washington’dan güvenlik garantisi ve ilişkilerin normalleştirilmesini istiyorsa, bu konuda da bazı adımlar atabilir. Ancak hem nükleer silahlar hem de insan hakları konusunda bir ilerleme sağlanması isteniyorsa, yönetimdeki şahinler aksini düşünse de, her iki konu da Kuzey Kore’de bir rejim değişikliği düşüncesiyle ilişkilendirilmemelidir."

Los Angeles Times Bush yönetiminin terör zanlısı olarak Guantanamo’da tutulanlarla ilgili politikasını eleştiriyor. Zanlıların yargılanma hakkıyla ilgili yasal düzenlemeyi yetersiz bulan gazete, Anayasa Mahkemesi’nin bu düzenlemeyi iptal edebileceği görüşüne yer veriyor:

"Eğer Anayasa Mahkemesi bir kez daha yönetim aleyhinde karar verirse, zanlılara yasal korunma hakkı tanımamakta ısrar eden Başkan Bush, bu konuda kendini suçlamalıdır. Ancak böylesine hatalı bir düzenlemeyi onaylayan Kongre üyeleri de sorumluluktan kurtulamaz. Eğer Kongre sorumluluğunu yerine getirseydi ve anayasaya saygı gösterseydi, Anayasa Mahkemesinin işi daha kolay olurdu."

XS
SM
MD
LG