Erişilebilirlik

Çin'den Sudan'a  Darfur Çağrısı


Pekin’de Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’le görüşen Hu, Darfur’daki durumun kritik bir aşamaya geldiğini söyledi.

Afrika kıtasından ithal ettiği petrolün önemli bir bölümünü Sudan’dan sağlayan Çin, Hartum hükümetini açıkça eleştirmekten şimdiye kadar kaçınıyordu.

Sudan, Birleşmiş Milletler’in Darfur’a 20 bin askerlik barış gücü gönderme kararını, sömürgecilik olduğu gerekçesiyle reddediyor.

Ömer el Beşir’le birlikte Afrika ülkelerinden 40 devlet ve hükümet başkanı yarın başlayacak Çin-Afrika forumu için Pekin’de bulunuyor.

Sudan'ın Çad sınırına komşu Darfur vilayetinde yaklaşık üç yıl önce başlayan savaşta şimdiye kadar birkaç yüzbin Afrikalı öldü, iki milyondan fazla kişi komşu Çad'a sığındı. Bu kişiler, hala, derme çatma çadırlardan oluşan mülteci kamplarında yaşamaya çalışıyor.

Çatışma Afrikalı halkla Sudan ordusu ve hükümet tarafından desteklenen ve Cancavit adıyla bilinen Arap milisler arasında. Ölümlerin olağanüstü bir çoğunluğundan Sudan askerleriyle Arap milisler sorumlu tutuluyor.

Darfur’da konuşlandırılan Afrika Birliği komutasındaki barış gücünün bölgede şiddet eylemlerini önleyememesi üzerine BM kendi kuvvetini göndermeye karar vermişti. Sudan buna ısrarla ve şiddetle karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG