Erişilebilirlik

Türkiye Yeni Nesil Savaş Uçağı Alacak


Türk Hava Kuvvetleri, F-4 ve F-16 filolarını, son nesil savaş uçaklarıyla yenilemeye hazırlanıyor. Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bu amaçla önümüzdeki yıllarda, Müşterek Taarruz Uçağı Projesi çerçevesinde bu filoların, yeni nesil F-35 uçaklarıyla donatılmasının düşünüldüğünü açıkladı.

Türk Hava Kuvvetleri’nin belkemiğini oluşturan F-4 ve F-16 filolarının ekonomik ömürlerini 2014 yılından itibaren doldurmaya başlayacağı bildiriliyor. Türkiye bu amaçla 1999 yılından beri dokuz ülkenin katıldığı Müşterek Taarruz Uçağı Projesi’nin (JSF) mühendislik ve geliştirme faaliyetlerine katılım sağlıyor. Amerika’nın liderliğini yaptığı Müşterek Taarruz Uçağı Projesi, 230 Milyar Dolar’lık parasal hacme sahip. Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’nin başından beri destek verdiği bu projeye şu ana kadar 175 milyon Dolar katkıda bulunduğunu söyledi. Lockheed Martin şirketinin ürettiği yeni nesil F-35’ler bu programın yalnızca bir parçasını oluşturuyor.

Çok amaçlı, yani hem hava, hem de yer hedeflerine karşı muharebe gücüne sahip olması tasarlanan F-35’ler, Müşterek Savaş Uçağı Projesi kapsamında, Boeing firmasının ürettiği bir başka modele karşı üstünlük sağladı. Uçak, Amerikan Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri için üretilen özel modellerinde, dikine, ya da dar alandan kalkış yapabiliyor. Ancak Türk Hava Kuvvetleri için üretilecek modelin pistten kalkış yapabilecek şekilde üretilmesi planlanıyor. Uçağın üretiminin 2007 yılından itibaren başlayacağını belirten Vecdi Gönül, Washington’da bu amaçla Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Savunma Bakan Yardımcısı Gordon England’la görüştü. Görüşmelere Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın yanısıra F-35 uçaklarının ana yüklenici, yani üretici firması Lockheed Martin şirketi yetkilileri de katıldı. Savunma Bakanı Gönül, sıranın imalatçı ülke ve firmanın yetkilileriyle ikili bir ek protokol imzalamaya geldiğini söyledi.

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, mevcut durumda özellikle uçaklar üzerinde ulusal kontrolün sağlanması ve sanayi katılımının anlamlı düzeye getirilmesine ilişkin Türkiye’nin isteklerinin karşılanmasında, bazı sıkıntılar ve sorunlar yaşandığını kaydetti. Vecdi Gönül aynı zamanda görüşmelerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne ilave F-16 savaş uçağının alınması konusunun gündeme geldiğini belirtti.

Türk Hava Kuvvetleri savaş uçağı filolarını Müşterek Savaş Uçağı Projesi kapsamında yenilemesinin yanısıra, Avrupa ülkelerinin ortak üretimi Eurofighter uçağı alımını da gündemde tutuyor. Vecdi Gönül, 100 kadar uçak alınmasının planlandığını, ancak Eurofighter uçaklarından henüz vazgeçilmediğini söyledi.

Vecdi Gönül, Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’le bir buçuk saat süren görüşmesinde, PKK konusunun da gündeme geldiğini söyledi. Gönül, “değerli bir generali sırf bu bölgedeki terörle mücadelede görevlendirdiği için” Rumsfeld’e teşekkür ettiğini belirtti. Rumsfeld’in Amerika’nın PKK’yla mücadele koordinatörü emekli Orgeneral Joseph Ralston’un temaslarıyla ilgili kendisine bilgi verdiğini de kaydeden Vecdi Gönül, daha fazla ayrıntı vermedi.

Haberin tamamını ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün açıklamalarını yukarıdaki Windows Media bağlantısından dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG