Erişilebilirlik

31 Ekim Amerikan Basınından Özetler


New York Times Amerika’nın, Irak Savunma ve İçişleri bakanlıklarına verdiği silahların önemli bir bölümünün kayıtlara geçirilmemiş olmasını büyük bir skandal olarak değerlendiriyor. Bu silahların Irak’taki milis güçlerin eline geçebileceğini vurgulayan gazete, yaşananlardan Savunma Bakanlığı’nı sorumlu tutuyor:

“Öyle görünüyor ki, Bakanlık, sadece silahları kayıtlara geçirmemekle kalmamış, gerekli yedek parçaları, bakım talimatnamelerini ve teknisyenleri de göndermemiş. Müfettişliğin yaptığı araştırmaya göre, Irak güvenlik güçleri en basit askeri görevler açısından bile hala büyük ölçüde Amerika’ya bağımlı. Amerika gelecek yıl verdiği desteğin büyük bir kısmını geri çekmeyi planlarken, Bağdat’ın doğacak boşluğu doldurmaya hazırlanıp hazırlanmadığı da belirsiz. Washington ve Bağdat’ın düzeni sağlamaya yönelik net bir planı yokken, ortaya çıkan bu gerçekler Irak’ta şiddetin niçin giderek arttığını da açıklıyor.”

Christian Science Monitor Afganistan’daki Alman askerlerinin kafatasıyla poz verdiği fotoğrafların açığa çıkmasıyla birlikte, Alman kamuoyunun ordunun sınır ötesi operasyonlarını sorgulamaya başladığını yazıyor. Gazete, Almanya’da İkinci Dünya Savaşı sonrasına militarizme duyulan tepkinin artık aşılması gerektiğini savunuyor:

“Almanya’nın dünya çapında daha etkin bir rol üstlenmesi engelleyen şey, geçmişin hassasiyetlerinden çok aslında bugün yaşananlardan duyulan kaygıdan kaynaklanıyor. Diğer Avrupalılar gibi Almanlar da kendi sınırları dışındaki çatışmalara niçin katılmaları gerektiğini sorguluyor. Tıpkı Afganistan’da kayıp veren Kanadalılar gibi Almanlar da, bu savaşın kendileriyle ne ilgisi olduğunu merak ediyor. Alman siyasetçiler ve askerler bu uzak ülkelerdeki tehditlerin Almanya’yla ilgisini kamuoyuna çok açık biçimde anlatmalıdır.”

Washington Post, Brezilya’da Lula da Silva’nın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesiyle seçmenlerden güven oyu aldığını belirtiyor. Ancak gazete, ciddi ekonomik ve sosyal sorunlar yaşayan Brezilya’da Lula’yı zor bir görev beklediği uyarısında da bulunuyor:

“Lula, bundan dört yıl önce Brezilya’ya borç veren yabancıları hedef alan bir seçim kampanyası yürütmüştü. Ancak göreve geldikten sonra katı mali politikalar izleyerek herkesi şaşırtmıştı. Lula bundan sonra da, bir yandan yoksullukla mücadele ederken bir yandan da reformları sürdürecek kadar akıllı bir politikacı. Lula, yıkıcı bir popülizm yerine makul ve sürdürülebilir politikalarla yoksulluğa karşı nasıl mücadele edilebileceğini göstererek hem kendisini hem de Brezilya’yı Latin Amerika’nın liderliğine taşıyabilir.”

Los Angeles Times Şili’nin eski diktatörü Augusto Pinochet hakkında işkence suçlamasıyla ev hapsi kararı alınmasını, ülkenin geçmişiyle hesaplaşması açısından bir fırsat olarak görüyor. Yaşlı ve hasta olan Pinochet’nin mahkumiyet almasının beklenmediğini kaydeden gazete, eski diktatörün işkencede çok iktidarı dönemindeki yolsuzlukları nedeniyle prestij kaybettiğini vurguluyor:

“Geçen hafta gündeme gelen Pinochet’nin 160 milyar dolar değerindeki altınları bir Hong Kong bankasına yatırdığı iddiası, düzmece olduğu gerekçesiyle göz ardı edildi. Ancak bu olay, Pinochet karşıtlarının ortak bir cephe oluşturmak için ona yönelik yolsuzluk iddialarını gündeme getirme ihtiyacını da gösteriyor. Umarız ki, Pinochet aleyhindeki bu son dava, bazı tanıkların ifade vermesine olanak sağlar ve Şili’nin kendi karanlık geçmişiyle hesaplaşması için bir fırsat olur.”

XS
SM
MD
LG