Erişilebilirlik

'Irak Hükümetiyle Gerginlik Yok'


Başkan Bush ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak'ta güvenliğin devrini hızlandırmak amacıyla yerel güvenlik kuvvetlerinin daha hızlı eğitimden geçirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Video konferans aracılığıyla görüşen iki lider, ortak bir açıklama da yayınladı. Açıklamada, iki ülke arasındaki ortaklığa yeniden vurgu yapıldı ve Irak'ın istikrarlı bir demokrasi haline gelmesi, teröre karşı savaşta zafer kazanılması için tarafların her türlü çabayı gösterecekleri belirtildi.

Daha sonra açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, Başbakan el Maliki'yle bir gerginlik yaşandığı yolundaki haberleri yalanladı. Maliki'nin Cuma günü Amerikan büyükelçisi Zalmay Halilzad'la yaptığı görüşmede, Washington'un müttefiki oldukları, ancak kendisinin, "Amerika'nın Irak'taki adamı olmadığını" söylediği bildirilmişti.

Öte yandan, Amerikan kuvvetlerinin destek verdiği Irak birlikleri, güneydeki Şeceriye'de 15 silahlı milisi öldürdü. Direnişçiler Bağdat'ın kuzeyinde evlerine izne giden 11 askeri kaçırırken, yine başkentte bir minibüste patlayan bomba bir kişinin ölümüne yolaçtı.

Amerikan ordusu tarafından yapılan açıklamadaysa, koalisyon birliklerinin Bağdat'ın güneyinde düzenlediği operasyonda bir terör zanlısının öldürüldüğü, aralarında Irak'a yabancı militan soktuğu belirlenen bir kişinin de bulunduğu bazılarının da sağ ele geçirildiği bildirildi.

XS
SM
MD
LG