Erişilebilirlik

Paris'te Gergin Bekleyiş


Paris’te geçtiğimiz yıl yaşanan ve aylar boyunca Paris’in banliyölerinin ateşe verildiği ayaklanmaların yıldönümünde olaylar yeniden başladı. Silahlı gençlerin yarattığı korku, Fransa’da gözleri yeniden banliyölere çevirdi.

Paris’in Bobigny banliyösünde, önceki gece bir yolcu otobüsünü durduran başları kapüşonlu 12 genç, ellerinde silahlarla, önce yolcuları soydular ardından otobüsü ateşe verdiler.

Nanterre bölgesinde de, artık banliyö ayaklanmalarının sembolü haline gelen kapüşonlu bir grup genç bir yolcu otobüsünü ateşe verme girişiminde bulundu. Yolcular kendilerini güçlükle dışarı atmak için otobüsün camlarını kırdı. Her iki olayda da yaralanan olmadı.

Bu bölgelerin yanı sıra Paris’in diğer bölgelerinde yer yer banliyö gençliğiyle polis ve araç sahipleri arasında taşlama olayları yaşandı.

Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, banliyö olaylarının yıldönümü nedeniyle, aylık olağan basın toplantısını Paris’in sorunlu banliyölerinden Cergy Pontoise’da yaptı. Basın toplantısını “eğitim ve şans eşitliğine” ayıran Başbakan Villepin, yabancıların Fransız toplumuna entegrasyonu için çalışan derneklere 2007 yılında 500 milyon Euro yardım yapılacağını açıkladı. Villepin, hassas banliyölerde iş olanaklarının arttırılması için çalışacaklarını da söyledi.

Fransa’da geçen yıl 27 Ekim’de başlayan ve 2 aya yakın süren olaylarda, her gece Paris’in çeşitli bölgelerinde otobüsler ve öteki araçlar ateşe verilmişti.

İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin polis gücünü arttırarak kontrolu sağlama politikasıyla daha da gerginleşen banliyölerde durum son derece hassas.

Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ise, silahlarla otobüslere saldıran kişilerin cinayete teşebbüs suçundan yargılanmasını istedi. Alliot-Marie, gençlerin taleplerini dile getirmeleriyle can kaybına malolan saldırı eylemlerini birbirinden ayırmak gerektiğini savundu.

Güvenlik görevlileri Paris’te yeniden aynı yangının başlamasından kaygı duyuyor. Emniyet yetkilileri, banliyö olaylarının yeniden başlama olasılığını yüksek görüyor.

XS
SM
MD
LG