Erişilebilirlik

'Çevre Kirliliği Bir Milyar Kişiyi Hasta Ediyor'


Merkezi New York’ta bulunan Blacksmith Enstitüsü adlı çevreci örgüt, dünya üzerinde çevre kirliliğinin en fazla olduğu 10 yeri açıkladı. Enstitü, dünyada çevre kirliliğinin 1 milyar kadar kişiyi hasta ettiğini bildirdi.

New York’ta bulunan Blacksmith Enstitüsü, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. Örgüt, gelişmekte olan ülkelerde endüstriyel atıkların insan hayatı üzerindeki etkilerini araştırıyor. Çevre kirliliği sorununun çözümü için çaba harcayan örgüt, bu amaçta dünya genelinde birçok yerel sivil toplum örgütüyle de beraber çalışıyor.

Enstitü yayınladığı yeni raporunda çarpıcı gerçekleri ortaya koyarken, dünyada çevre kirliliğinin 1 milyar kadar kişiyi hasta ettiğinin altını çizdi. Enstitünün başkanı Richard Fuller, çevre sorunlarının, gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin yüzde 20’sine yol açtığına dikkati çekerek, söz konusu yerlerdeki zehirlerin, buralarda yaşayanları kanser, akciğer rahatsızlıkları ve zihinsel engelli çocukların dünyaya gelmesi gibi problemlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

Enstitü, dünyanın en kirli bölgesini konu aldığı raporu için dünyanın değişik yerlerinde 300 bölgede inceleme yaptı. Bu süreçte en zorlanılan konuysa gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda sağlıkla ilgili kayıtlara ulaşılmamasıydı. Dolayısıyla gelişmekte olan bazı ülkeler, Enstitü’nün en kirli 10 yer sıralamasına sokulamadı.

Blacksmith Enstitüsü'nün hazırladığı listede, bir dönem kimyasal silahların üretildiği Rusya’daki Dzerzhinsk ve Zambiya’da bakır madeni bölgesi olan Kabve kasabası gibi yerler bulunuyor.

Rusya’da, Soğuk Savaş döneminde Sarin ve hardal gazı gibi kimyasal silahların üretildiği merkez olan Dzerzhinsk kentinde ortalama yaşam süresinin erkeklerde 42, kadınlarda 47 yıl olduğu, Kabve’de de bir çocuğun kanındaki kurşun oranının ABD’de normal kabul edilenden 5 ila 10 kat fazla olduğu belirtildi.

Enstitü'nün hazırladığı liste Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Listede bulunan dünyanın en kirli 10 bölgesinden üçü Rusya’da, diğeri ise hala Karadeniz bölgesinde etkilerinin görüldüğü Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde.

Çernobil’deki nükleer kaza 26 Nisan 1986’da meydana gelmişti. Aradan tam yirmi yıl geçmesine rağmen, Çernobil bugün bile dünyanın en kirli 10 bölgesi arasında birinci sırada yer alıyor. Blacksmith Enstitüsü santralın 2000 yılında kapatılmasına rağmen, sızıntıların hala devam ettiğini vurgularken, Çernobil’in etkilerinin sağlık, sosyal ve ekonomik alanlarda devam ettiğini de ifade etti.

Çernobil kazasının Türkiye’de özellikle de Karadeniz bölgesinde en önemli etkisi ise radyoaktif kirliliğin olduğu riskli bölgelerde yaşayanlarda kanser hastalığının oranının ciddi ölçüde artması. Son yapılan araştırmalar, en riskli bölgelerden biri olan Hopa’da son 3 yılda meydana gelen ölümlerin yüzde 47.9’unun nedeninin kanser olduğunu ortaya koymuştu.
XS
SM
MD
LG