Erişilebilirlik

Ralston'dan Türkiye'ye Övgü


Türkiye ve Amerika’nın PKK ile Mücadele Özel Temsilcileri emekli Orgeneral Edip Başer ile emekli general Joseph Ralston, Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda önemli açıklamalarda bulundular.

Edip Başer, Irak topraklarında Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden koşulların ortadan kalkmasını beklediklerini söyledi ve süregelen saldırıların Türk ulusunun sabrını taşırma noktasını çoktan geçtiğini vurguladı.

Türkiye’nin Kuzey Irak’ta yaşayan Kürt kökenli Irak vatandaşlarının insani gereksinimlerini sağladığına işaret eden Başer, buna karşın Kuzey Irak’ın “Terör örgütüne koruma şemsiyesi sağladığını” söyledi. Türkiye’nin bugüne kadar, yakın müttefikleri Amerika ve İngiltere’nin Irak’taki durumlarını daha da zorlaştırmamak için kendi kendini sınırlandırdığına işaret eden Başer, PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığına en kısa zamanda son verilmesinin, Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından ertelenemez bir gereklilik ve zorunluluk olarak değerlendirilmekte olduğunu vurguladı.

Başer, Amerika ile başlatılmış yeni koordinasyon mekanizmasından tatmin edici sonuçlar elde edilmemesi halinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden silahlı güç kullanılması konusunda izin isteme aşamasına gelinebileceğine işaret etti ve “Yüce Meclis'in kararının gereğinin yapılacağı da muhakkaktır" diye konuştu. Edip Başer ayrıca, “Hiç kimse Türkiye’nin örgütle doğrudan veya dolaylı, açık veya örtülü yollardan müzakere ve pazarlık etmesini beklememeli” dedi.

Amerikalı Temsilci Joseph Ralston ise “PKK ile savaşta Amerika’dan daha iyi bir dostunuz olamaz” dedi ve PKK ile masaya oturmayı herhangi bir seçenek olarak görmediklerini söyledi.

Amerika’nın PKK’yı terör örgütü olarak gördüğünü, örgüte lojistik ve finansman gibi destekleri durdurmak için çalıştıklarını ifade eden Ralston, Irak ve Türk hükümeti ile görünür somut sonuçlar elde etmek için çalıştıklarını kaydetti. Ralston, Amerika’nın ne Irak'ta, ne de başka bir yerde terör örgütünü desteklemediğini vurguladı ve hiçbir zaman terör örgütleriyle ya da teröristlerle masaya oturmadığının altını çizdi.

Ralston terör probleminin üstesinden gelineceğini kaydetti ve “Türk Ulusu'nun sabrını rica ediyorum. Bu sorun bir haftada oluşmadığı gibi çözümü de bir haftada olamaz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan ise haftalık olağan basın toplantısında Irak Dişişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin "Mahmur kampının kapatılmayacağı ve PKK'ya karşı cephe açıp savaşmanın mümkün olmadığı” yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Tan, terörizmle mücadele konusunda Türkiye'nin sınır komşusu Irak'ın bazı yükümlülükleri bulunduğunu vurguladı ve “Irak'ın bu yükümlülüklerden kaçması mümkün değildir” dedi.

Sözcü Tan, Türkiye'nin, PKK'nın Kuzey Irak'taki faaliyetlerine bir an önce son verilmesi düşüncesiyle Irak hükümetinden kararlı adımlar beklendiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG