Erişilebilirlik

OECD'den Türk Ekonomisine Övgü


Türkiye’yi ziyaret eden Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Genel Sekreteri Jose Angel Gurria Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü ve Türkiye’nin üstün ekonomik performansını övdü.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı Ankara’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor. Gül ile görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Genel Sekreter Gurria örgütün 2006 Türkiye Ekonomi Raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

Gurria, Türkiye ekonomisinin, 2001 yılı krizinden hızlı şekilde sıyrıldığını ve etkileyici bir ekonomik performans sergilediğini kaydetti. Gurria, Türkiye’nin uyguladığı ekonomik program ve yapısal reformlar sonucunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün en hızlı büyüyen ülkesi konumuna geldiğini açıkladı.

Genel Sekreter, uygulanan reformlar sonucunda Türkiye'deki hayat standardının örgütün standardına yaklaşmaya başladığını ifade etti.

Uygulanan reformların Türkiye ekonomisini daha dayanıklı hale getirdiğinin altına çizen Gurria, bu nedenle ağırlıklı olarak dış kaynaklı dalgalanmalardan Türkiye'nin daha az etkilendiğini ve Türk bankacılığının Türkiye ekonomisine kaynak sağlayan bir sektör haline gelmeye başladığını vurguladı.

Bakan Gül ise temel amaçlarının, ekonominin nitelikli iş gücüne sahip, değişen şartlara hızla uyum sağlayan, ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet gücü olan, istikrarlı bir yapıya kavuşturulması olduğunu söyledi. Gül, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün, dünyanın önemli ekonomilerini içerecek şekilde genişlemesine destek verdiklerini söylerken Türkiye'nin artık yardım eden ülkeler sınıfına girmesinin gurur verici olduğunun altını çizdi.

KKTC Dışişleri Bakanı Ankara'da Temaslarda Bulunacak

Bu arada Kıbrıs konusundaki diplomatik trafik de hız kazanıyor. Finlandiya, Kıbrıs Türk ve Rum tarafından üst düzey temsilcileri Helsinki’ye davet ederken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı da Ankara’da Türk yetkililer ile durum değerlendirmesi yapacak.

Avcı gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Gül ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile bir araya gelecek. Görüşmelerin ana gündem maddesini Finlandiya’nın yıl sonunda Kıbrıs konusunda bir krizin yaşanmasını önlemek amacıyla ortaya attığı öneriler oluşturuyor.

XS
SM
MD
LG