Erişilebilirlik

'Türkiye Fransa'nın Hatasına Düşmeyecek'


Avrupa Birliği, Türkiye’yi en çok eleştirdiği Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi konusunda Ankara’dan güçlü bir sinyal aldı. Türkiye – Avrupa Birliği Troyka toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu konudaki olasılıkların değerlendirileceği mesajını verirken “Türkiye, Fransa’nın hatasına düşmeyecek” dedi. Olası bir değişikliğin Avrupa Birliği Komisyonu’nun 8 Kasım’da açıklayacağı İlerleme Raporu öncesi gerçekleştirilmesi ise öngörülmüyor. Bunun ardında yatan ana etkeni ise hükümetin önceliği 9. Reform Paketi’ne vermesi oluşturuyor.

Son dönemde Ankara ile Brüksel arasında yaşanan sorunlara ve Kıbrıs kaynaklı gerginliğe rağmen Troyka toplantısının son derece olumlu bir havada geçmesi dikkat çekti. Türk tarafının bile beklemediği düzeyde olumlu geçen toplantıdaki atmosferde her iki tarafın da beklediği mesajları alması etkili oldu. Toplantı sonrasında yapılan ortak basın toplantısında Fransa Meclisi’nin Ermeni soykırımı iddialarının cezalandırılmasıyla ilgili olarak aldığı kararın bu ülkenin prestijini olumsuz etkilediğini, “küçük politik hesaplarla” gündeme getirilen bu adımın Fransa’yı her fikrin özgürce tartışılabildiği bir ülke olmaktan çıkardığını söyleyen Gül, “Aynı hataları Türkiye’de görmek istemeyiz. Her fikrin özgürce tartışılmasından yanayız. 301. maddeyle ilgili uygulama sorunu yaşanıyor. Bakıp gerekeni yapacağız” dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in de basın toplantısında aylardır ilk kez 301. Maddeye öncelik vermemesi dikkat çekti. Soru üzerine konuya değinen Rehn, 301. Madde'nin kilit önceliklerden biri olduğunu ve ivedilikle ele alınması gerektiğini söyledi. Rehn, “Olumlu bir içtihat oluşmasının beklenmesi uzun zaman alır. Bu yüzden bizce en kısa yol, bu maddenin değiştirilmesi ya da iptal edilmesidir” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusundaki yaklaşımı da belli bir esneme gösterdi. Türkiye’nin Ek Protokol’den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği yaklaşımı korunsa da Dönem Başkanı Finlandiya’nın hazırladığı önerilere Ankara’nın yaklaşımı takdir edildi. Rehn, önerilerin dengeli ve gerçekçi olduğunu belirterek bu konuda Finlandiya’ya tam destek verdiklerini söyledi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja da Türkiye’nin yaklaşımından duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra “Tango için iki kişi gerekir” ifadelerini kullanarak Rumların bu konuda olumlu bir yaklaşım içinde olmadığının altını çizdi.
XS
SM
MD
LG