Erişilebilirlik

Ermeni Yasası TBMM'de


Fransız Ulusal Meclisi’nin, Ermeni soykırımı iddialarını sorgulayanlara hapis ve para cezası öngören yasa tasarısını kabul etmesine Türkiye’den tepkiler sürüyor.

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul’daki Fransız Konsolosluğu önünde protesto gösterileri yapılırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Salı günü konuyla ilgili genel görüşme yapılacak.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün meclisi gelişmeler hakkında bilgilendirmesi bekleniyor. Ardından Meclis’te temsil edilen tüm siyasi partilerin genel başkanlarına söz hakkı verilecek. Genel görüşmenin ardından Genel Kurul’da tüm partilerin mutabık kaldığı bir Meclis kararı alınarak yayınlanması bekleniyor.

Bu arada hafta sonunda Ankara-Paris hattında önemli bir telefon görüşmesi gerçekleştiği bildirildi. Türk kaynaklarına göre, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Başbakan Erdoğan'ı arayarak Fransız Meclisi’nin kararından dolayı ‘üzüntü’ duyduğunu aktardı ve ‘teklifin yasalaşmaması için elinden geleni yapacağını’ söyledi. Chirac’ın bu ifadelerinin ardından Ankara’da dikkatler yasalaşmasına kesin gözüyle bakılan karara ilişkin Fransa’daki gelişmelere odaklandı.

Türkiye- Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Troyka toplantısına katılmak üzere Lüksemburg’a giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Ankara’dan ayrılmadan önce Fransa’ya dönük önemli açıklamalarda bulundu. Türk-Fransız ilişkilerinin çok derin bir yara aldığını ifade eden Gül, Fransa’nın uluslararası toplum ve Avrupa Birliği tarafından “çok ayıplandığını” söyledi. Bakan Gül, “Ümit ediyorum ki Fransız siyasetçiler ve devlet adamları bunun farkında olacaklar, Fransa’nın bu sarsılan itibarının daha da sarsılmaması için tedbir alacaklar” dedi.

Türkiye’nin ifade özgürlüğüne ilişkin kendi noksanlıklarının farkında olan ve bunları gidermek için çaba gösteren bir ülke olduğunu kaydeden Gül, “Fransa’nın bu tavrı ile Kopenhag siyasi kriteleri zaten değişmiş” dedi. Türkiye’nin, tasarının yasallaşmasını önlemek için çalışmalarını sürdüreceğini söyleyen Gül önlemlerin alınacağını de kaydetti.

Bu hafta Türkiye açısından önem taşıyan bir diğer konu ise Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Ankara ziyareti. Maliki’nin Pazartesi başlaması beklenen ziyaretinde özellikle iki ülke ilişkileri, Irak’taki güvenlik durumu, PKK ile mücadele ve Kerkük konularını üzerinde durulması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG