Erişilebilirlik

Ralston Dışişleri Bakanı Gül'le Görüştü


Amerika’nın PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli General Joseph Ralston, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüştü. Türkiye’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer’in de katıldığı görüşmenin ardından iki ülkenin özel temsilcileri gazetecilere açıklama yaptılar.

Edip Başer çok verimli bir görüşme yaptıklarını, görev tanımları konusunda hiçbir tartışmaya neden olmayacak şekilde mutabakat sağladıklarını söyledi. Türk kamuoyunun hassasiyeti bulunan konular üzerinde durduklarını söyleyen Başer, “Varolan mutabakatımızı teyit ettik, derinleştirdik” diye konuştu. Atılacak adımlar konusunda somut önerilerde bulunduklarını ifade eden Başer, önümüzdeki günlerde önerileri geliştirerek yeniden görüşeceklerini kaydetti. Edip Başer önerilerin ilgili makamlara iletilerek uygulanmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Ralston, ise Amerika’nın dostu ve müttefiki olan Türkiye’nin sorununa çözüm bulmak için elinden geleni yaptığını vurguladı ve “Amerika terör sorunun ciddiyetini anlamaktadır ve bu konuda Türkiye ile tam ortağız” dedi.

Amerikalı Özel Temsilci, ‘herhangi bir Kürt siyasetçisine PKK’nın ateşkes kararı alması gerektiğini’ söyleyip söylemediği sorusuna, “Irak’a gittim, Devlet Başkanı, Başbakan ve Savunma Bakanı ile görüşmemde PKK’nın Irak’ın ve bölgenin çıkarına olmadığını, PKK’nın silah bırakmasının yeterli olmayacağını ve şiddeti terk etmesi gerektiğini söyledim” diye konuştu. Ralston, ateşkes ifadesi konusunda temkinli olunması gerektiğini söylemekle birlikte bunun yararlı bir ilk adım olarak görülebileceğini kaydetti. “Ama bu sorunu çözmüyor. PKK hala Irak’ta faaliyet gösteriyor” diyen Ralston, “Silah bırakmak yetmez şiddet terk edilmeli” dedi.

İki Özel Temsilciye terör örgütüne dönük askeri operasyon seçeneği de soruldu. Başer, ilgili makamların onaylayacağı şekilde ve zamanda operasyon seçeneğinin masada olan konulardan biri olduğunu söyledi. Ralston ise askeri operasyonun ilk seçenek olmaması gerektiği yönündeki açıklamalarını hatırlattı ve “Benim bu sözlerim bu yönde bir irade eksikliği olduğu şeklinde algılanmamalı” dedi.

Özel Temsilci Başer, Irak tarafından PKK ile mücadele etmek için atanan özel temsilcinin görüşmelere katılıp katılmayacağı sorusunu da yanıtladı. Başer, bunun Ralston ile görüşmelerinde kaydedilecek aşamalara bağlı olduğunu söyledi ve “Onunla konuşmamız gereken noktalar geldiği zaman görüşmelere dahil ederiz” diye konuştu.

Ralston’un ziyaretinin ardından dikkatler Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin gelecek hafta gerçekleştireceği Türkiye ziyaretine çevrildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Başbakanı’na, ülkesinden Türkiye’ye yönelen terör tehdidinin bertaraf edilmesine dönük beklentilerini aktarması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG