Erişilebilirlik

Özel Temsilci Ralston Yine Türkiye'de


Amerika’nın PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli General Joseph Ralston, Eylül ayındaki ilk resmi ziyaretinden bir ay sonra yeniden Ankara’da. Türkiye’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer ile bir araya gelen Ralston, bugün de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşecek. Ralston’ın Başer’le yaptığı görüşmeden sonra açıklama yapılmadı.

Görüşmelerde terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığına son verilmesine yönelik önlemler gözden geçiriliyor ve bundan sonra izlenecek yol haritası belirleniyor. Önemli bir konu başlığını da terör örgütünün mali kaynağı oluşturuyor. Amerikan Yönetimi Türkiye ile birlikte PKK’ya mali destek sağlanmasının engellenmesine dönük yoğun girişimlerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta Ralston’un Ankara’daki görüşmelerine Irak tarafından atanan özel temsilcinin de katılabileceği belirtilmişti. Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan haftalık basın toplantısında “Mekanizma üçlü değildir hiç olmamıştır” dedi. Iraklı temsilcinin arzu etmesi halinde kendisiyle görüşülebileceğini ifade eden Tan konunun esas itibariyle Amerika ile ele alınmakta olduğunu vurguladı.

Öte yandan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin gelecek hafta Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. El Maliki’ye eşlik edecek heyette Irak’ın PKK ile mücadele konusunda atadığı özel temsilcinin de yer alacağı belirtiliyor. Ziyaret sırasında Irak’taki güvenlik durumu ve PKK’nın Irak’tan tasfiyesi ele alınacak.

XS
SM
MD
LG