Erişilebilirlik

11 Ekim Amerikan Basınından Özetler


New York Times, Kofi Annan’ın yerine Birleşmiş milletler Genel Sekreteri olması beklenen Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon’u zor bir görevin beklediğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler’in ciddi sorunlar yaşadığını kaydeden gazete, en önemli sorunun ise Bush yönetiminin tavrından kaynaklandığını vurguluyor:

"Birleşmiş Milletler’in en önemli sorunu Bush yönetiminin bazen düşmanca bazen ilgisiz ama kesinlikle yapıcı olmayan bir politika izlemesiydi. Yeni genel sekreter, Washington’un aktif işbirliği olmadan veya geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilemeyen reformları hayata geçirmeden başarılı olamaz. Amerika, Ban’in genel sekreterliğine büyük destek verdi. Bu desteği görevi sırasında da sürdürürse Ban’in başarı şansı artacaktır."

Boston Globe’a göre yeni genel sekreteri bekleyen en önemli görev, Birleşmiş Milletler’de gerekli reformları hayata geçirmek. Ancak gazete, Genel Sekreterin gücünün sınırlı olduğunu hatırlatıyor ve başta Amerika olmak üzere Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi arasında sağlanacak bir uzlaşmanın daha önemli olduğu görüşüne yer veriyor:

"Yakın tarihe baktığımızda, BM Genel Sekreterinin çatışmaları önleme veya arabuluculuk yapma konularında fazla başarılı olamadığını görüyoruz. Darfur’da yaşanan dehşet, Irak savaşı ve Lübnan’da bu yaz yaşanan savaş... Bütün bu örnekler genel sekreterin üye ülkelerin yapmak istediklerini engelleme veya yapmak istemediklerini yaptırma konusunda sınırlı bir güce sahip olduğunu gösteriyor."

Washington Post, Ortadoğu’da barışın önünde en önemli engel olarak Hamas’ı görüyor. Gazete, Hamas’ın İsrail’in varlığını ve İsrail’le daha önce imzalanan anlaşmaları tanımaya yanaşmadığını yazıyor ve şiddet eylemlerini kınamaya yanaşmadığını hatırlatıyor:

"Dünya liderleri için, Ortadoğu’da bir gelişmenin sadece Amerika’nın İsrail’e baskı uygulamasıyla gerçekleşebileceğini söylemek çok kolay. Ancak, iki devletli bir çözümü kabul eden bir Filistin hükümeti işbaşına gelinceye kadar barış yönünde bir adım atılamaz. Bu nedenle daha az açıklama yayınlamak ve Filistinli politikacılarla Filistin halkının bir fırsat kaçırdığı yönünde daha fazla mesaj vermek en doğrusudur."

USA Today peşpeşe patlak veren siyasi skandalların ve yolsuzlukların seçmeni politikadan uzaklaştırdığı görüşünde. Gazete, bir ankete göre seçmenler açısından yolsuzlukların terörden daha önemli olduğunu da aktarıyor:

"Washington, bugünlerde bütün ülke için bir sorun kaynağı durumunda. Ancak asıl rahatsızlık veren şey, bunu Washington’daki çok az insanın dert edinmesi. Yüzde 90’ının yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılan Temsilciler Meclisi üyeleri kendilerini o kadar rahat hissediyor ki, sorunu çözmek için hiçbir adım atmıyor. Ancak seçmenler bu durumu çok önemsiyor ve bu nedenle 7 Kasım seçimlerinde sandıktan bir sürpriz çıkabilir."

XS
SM
MD
LG