Erişilebilirlik

'PKK Terörüyle Mücadele Şart'


Amerikan Kongresi'ndeki Türkiye'yle Dostluk Grubu'nun eş başkanları Başkan Bush'tan PKK terör örgütüne karşı Irak'ta etkin bir şekilde mücadele edilmesini istedi.

Grubun eş başkanları, Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili üyelerinden Ed Whitfield ve Demokrat Partili üye Robert Wexler'in ortak imzalı olarak Başkan Bush'a gönderdikleri mektup basına açıklandı.

Başkan Bush'un 2 Ekim günü Beyaz Saray'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeden sonra gönderilen mektupta, Kongre üyeleri Bush'a Türk-Amerikan ilişkilerinin önemini vurgulayan sözleri nedeniyle teşekkür ediyor.

Whitfield ve Wexler, PKK terörizmi konusunda gerekeni yapmanın Amerika'nın kendi çıkarına da uygun olduğunu, tarihi nitelik taşıyan Türk-Amerikan ortaklığının korunması açısından çok büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Kongre üyeleri son günlerde PKK'nin ateşkes ilan ettiği yolunda açıklamalar yaptığını hatırlatıyor ve PKK'nın bir devletin temsilcisi olmadığı gerçeği ve geçmişte verdiği sözleri yerine getirmemiş olduğu gözönünde tutularak PKK'nın ilan ettiği ateşkesin ciddi olarak kabul edilemeyeceğini belirtiyor.

Robert Wexler ve Ed Whitfield, Başkan Bush'un Başbakan Erdoğan'la son görüşmesi ve Türkiye'ye yapılan vaadler ışığında Amerikan yönetiminin ve Özel Temsilci olarak atanmış olan Emekli Orgeneral Joseph Ralston'un, PKK ve onun kolları olan Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) gibi örgütlerin Türkiye'de giriştiği terörist eylemlerle mücadele konusunda gerekeni mutlaka yapmaları gerektiğini vurguluyor. Kongre üyeleri, son zamanda eylemlerin giderek sıklaştığını ve şiddetinin arttığını hatırlatıyor.

Kongre Türkiye'yle Dostluk Grubu eş başkanları, Amerika'nın PKK terörist tehdidini ortadan kaldırmak için Türk ve Irak hükümetlerine acil olarak yardım etmesinin ve onlarla işbirliği yapmasının önemine dikkat çekiyor.

Wexler ve Whitfield, Başkan Bush'u bu konuyu Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi ve Bağdat hükümetiyle gündemde tutmaya devam etmeye çağırıyor.

İki Kongre üyesi, mektuplarının sonunda Başkan Bush'a PKK terörüne karşı etkin mücadelenin hem Türkiye'yle terörle mücadele işbirliğinin sürdürülmesi hem de bölgede Amerika'nın ihtiyaç duyduğu desteği kazanması açısından önemli olduğunu hatırlatıyor.

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili üyelerinden Ed Whitfield ve Demokrat Partili üye Robert Wexler'in ortak imzalı mektubunun orijinaline bu metne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG