Erişilebilirlik

"Kuzey Kore'yi Tehdit Etmiyoruz"


Beyaz Saray Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesi yapacağı yolundaki açıklamasını izleyen uyarıların, savaş tehdidi anlamına gelmediğini belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü uyarıların, Kuzey Kore’nin nükleer silaha sahip olmaması konusundaki Amerikan politikasının sonucu olduğuna işaret etti. Sözcü Tony Snow Kuzey Kore ile doğrudan görüşme yapmayacaklarını tekrarladı ve bu ülkeyi altılı görüşmelere dönmeye çağırdı.

Dışişleri bakanlığının bir yetkilisi de nükleer silah denemesi yaptığı taktirde, Kuzey Kore’ye karşı bazı diplomatik yollara başvurulabileceğini belirtti. Amerikalı yetkili bu önlemler arasında, Güvenlik Konseyi’nden yaptırım kararı çıkartmanın da bulunduğunu belirtti.

Bu arada Japonya ve Amerika, Kuzey Kore’yi nükleer silah denemesinden caydırma çabalarını artırdı. Japon hükümet üyelerinden Yasuhisa Şiozaki, ­Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye sert bir mesaj göndermeye hazırlandığını bildirdi. Japonya, dün Güvenlik Konseyine Kuzey Kore’yi uyaran bir tasarı metni sunmuştu.

Ancak Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’ye karşı izlenecek tutum konusunda bölünmüş durumda. Rusya ve Çin, Japon tasarısı konusunda henüz bir görüş belirtmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın krizi önlemek için Kuzey Kore ile doğrudan temas kurduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG