Erişilebilirlik

Ünlü Aydınlardan Amerika'ya Çağrı


İspanyolca yayınlanan Rebelion dergisine gönderilen açık mektupta, Amerika'dan, Luis Carriles'i yargılaması, ya da yargılanması için Venezüella'ya iade etmesi isteniyor.

Anti-komünist ve Castro düşmanı olan Carriles, Küba Havayolu şirketine ait bir yolcu uçağının 1976 yılında havada parçalanarak düşmesinde parmağı olmakla suçlanıyor. Olayda yolcu ve mürettebat 73 kişi ölmüştü.

Texas'da bir mahkeme geçen yıl Amerika'ya kaçak girmeye çalışırken yakalanan Carriles'in tahliyesine karar vermiş ancak Adalet Bakanlığı'nın girişimeyle sanığın tutukluluk halinin devamı kararlaştırılmıştı.

Açık mektupta, Amerika'nın sanığı iade etmemekle terörizmle ilgili üç uluslararası anlaşmayı ihlal ettiği belirtiliyor. Amerika ise işkence yapılacağı hatta öldürülebileceği gerekçesiyle Carriles'i Küba veya Venezüella'ya iade etmeyi reddediyor.

Açık mektupta, Nobel Barış Ödülü sahibi Guatemalalı Rigoberta Menchu ve Arjantinli Adolfo Perez Esquivel ile; Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi Güney Afrikalı yazar Nadine Gordimer ve Portekizli Jose Saramago, ayrıca Amerikalı aydın ve düşünür Noam Chomsky ile French akademisyen Salim Lamrani'nin de imzaları var.

XS
SM
MD
LG