Erişilebilirlik

Hastert Skandal İçin Özür Diledi


ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Dennis Hastert, eski Cumhuriyetçi milletvekili Mark Foley'nin karıştığı skandal nedeniyle ötürü özür diledi. Temsilciler Meclisi Başkanı olarak sorumluluğu üstlendiğini belirten Hastert, skandalla ilgili olarak federal soruşturma açılmasına çalışacağını ancak istifayı düşünmedığini söyledi.

Dennis Hastert kendisinin yanlış bir şey yapmadığını savundu ve Temsilciler Meclisi Başkanlığı için Ocak ayında tekrar adaylığını koyacağını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Ahlak Komisyonu, bir süre önce istifa eden Cumhuriyetçi Partili milletvekili Foley'in karıştığı skandalı görüştü. Basına kapalı toplantıda olayın soruşturulması için bir alt komisyon kurulmasına karar verildi.

Florida Milletvekili Mark Foley, Kongre’de çalışan erkek öğrencilere gönderdiği cinsel içerikli elektronik mesajların ortaya çıkması üzerine geçen hafta istifa etmişti.

Avukatı, eşçinsel olarak bilinmesine rağman Foley’in stajyer öğrencilere karşı cinsel ilgisi olmadığını söyledi. Sorunlarının alkol bağımlılığından kaynaklandığı gerekçesiyle Foley'in, bir süre önce, tedavi için bir kliniğe yattığı bildirilmişti.

Mark Foley’le birlikte görevinden istifa eden yardımcısı, eski patronunun stajyerlerle yazışmaları hakkında Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert’ı üç yıldan daha fazla bir süre önce uyardığını ileri sürüyor. Olayı bildiği halde şimdiye kadar bir şey yapmadığı için kendisi de Cumhuriyetçi Partili olan Hastert’ın istifası isteniyor.

Skandal, 7 Kasım'daki Kongre seçimleri öncesinde, muhafazakar değerleri savunduklarını ileri süren Cumhuriyetçi Partilileri oldukça zor durumda bıraktı.

XS
SM
MD
LG