Erişilebilirlik

Almanya Başbakanı Merkel Ankara'da


Geçen yılki seçim zaferi öncesi sürekli Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor. Merkel'ın temaslarında ana gündem maddesinin Türkiye-AB ilişkileri olması bekleniyor.

Ankara´nin diplomasi trafiği şu günlerde oldukça hareketli. Başbakan Erdoğan´ın ABD ve İngiltere ziyaretlerinin ardından başkent şimdi Almanya´dan gidecek konuğunu karşılamaya hazırlanıyor. Angela Merkel, başbakan sıfatıyla ilk kez Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.

1 Ocak 2007´de AB dönem başkanlığını üstlenecek Almanya´nın Türkiye´ye yaklaşımı birliğe uzanan yolda belirleyici önemde. Nitekim Başbakan Merkel’in geçen hafta AB´nin genişleme kapasitesinin dolduğunu, ancak Türkiye ile başlayan sürecin anlaşmalar çerçevesinde devam edeceğini söylemesi değişik şekillerde yorumlandı.

Bu arada Federal Enformasyon Dairesi başkent Berlin’de bir brifing vererek Merkel´in Türkiye programı ve siyasi mesajları konusunda açıklama yaptı. Merkel’in bugün öğle saatlerinde Ankara’ya gideceğini ve burada Anıtkabir’de saygı duruşunda bulunduktan sonra, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceğini söyleyen sözcü Ulrich Wilhelm, Başbakan’ın daha sonra Erdoğan’la birlikte İstanbul’a geçerek burada Türk-Alman Ekonomi Forumu’na katılacağını kaydetti.

Merkel Cuma günü Erdoğan ile birlikte dini cemaatlerin temsilcileriyle biraraya gelecek. Sözcü, Merkel’in resmi temaslarında, Türkiye’nin AB üyeliği, Irak ve İran’daki durumlar ve de Almanya’da yaşıyan Türklerin sorunlarının gündeme geleceğini belirtti. Merkel´in Türkiye ziyareti bundan sonraki gidişata yön vermesi açısından büyük önem taşıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ve Türkiye'nin eski Bonn Büyükelçisi Onur Öymen de Merkel’in Birlik Partisi’nin, Türkiye’nin üyeliği konusunda ikna edilmesinin kilit konum taşıdığı görüşünde.

Merkel’in ziyaretine paralel olarak Berlin´de ise yarın Türk Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSIAD tarafından bir konferans düzenleniyor. Konferansın konusu: Türkiye’nin AB´ne entegrasyonu ve bu süreçte Almanya.

XS
SM
MD
LG