Erişilebilirlik

Rice Ortadoğu'daki Temaslarını Sürdürüyor


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Orta Doğu barış sürecini canlandırma amacıyla İsrail ve Filistinli liderlerle görüştü.

Rice önce , militan Hamas örgütüyle iktidar mücadelesine giren El Fetih ve lideri Mahmud Abbas’a yardımcı olma yollarını aradığını söyledi. Rice, militan Hamas grubunu da Ortadoğu dörtlüsünün belirlediği koşullara uymaya çağırdı. Amerikalı Bakan, daha önce, Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile biraya geldi.

Amerika, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Rusya’dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü, Hamas’ın İsrail’i tanımasını, şiddetten vazgeçtiğini açıklamasını ve İsrail’le şimdiye kadar yapılan anlaşmaları kabul etmesini istiyor.

Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşen Rice, Batı Şeria ve Gazze'deki koşullardan kaygı duyduğunu belirtti ve Filistinlilerin yaşam düzeyini yükseltmek için Amerika'nın iki misli çaba harcayacağını söyledi.

Koşulların giderek kötüleşmesinin bir nedeni Hamas iktidara geçtikten sonra Amerika'nın Filistin yönetimine yardımı kesmesi. Amerikalı yetkililer Filistinlilere doğrudan insani yardımın sürdüğünü söylüyor.


XS
SM
MD
LG