Erişilebilirlik

2 Ekim Amerikan Basınından Özetler


40 yılı aşkın bir süre Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’le ilgili haberler yapan gazeteci John Cooley Christian Science Monitor’de yayımlanan makalesinde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ait olduğunu yazıyor. Son dönemde hem Avrupa Birliği içinde, hem de Türkiye’de Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan seslerin yükselmeye başladığına dikkat çeken Cooley, Türkiye ile ilgili ilerleme raporunun 8 Kasım’a ertelenmesini tarafların daha sağlıklı düşünmesi açısından bir fırsat olarak yorumluyor.

"Avrupalı bakanlar, Kasım ayında açıklanacak raporda, Türkiye’nin genişlemiş AB içinde olacağı konusunda teminat vermelidir. Muhtemelen 10-15 yıl devam edecek olan üyelik müzakerelerinin tam üyelik perspektifiyle sürdürülmesi Ortadoğu’daki kargaşanın istikrara kavuşmasına da katkıda bulunacaktır. Amerika, ilgili bütün tarafların bu amaç doğrultusunda hareket etmesi için desteğini sürdürmelidir."

New York Times, Maliye Bakanı Henry Paulson’ın Çin’i cezalandırmak amacıyla bu ülkenin ürünlerine karşı ek gümrük vergileri koymak isteyen senatörleri ikna ettiğini belirtiyor. Ancak gazete, Amerika’nın giderek artan borç sorununa çözüm bulunmadığı sürece, korumacı politikaların yeniden gündeme geleceğinin altını çiziyor.

"Paulson, bütçe açığını azaltmak için Bush yönetimini sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarında kısıntıya gitmeye ikna etti. Ama bu önlemler, bütçe açığını, zaten sıkıntı yaşayan Amerikalılar aleyhine azaltacak bir önlem. Bunun yerine vergi indirimlerine son verilmeli ve Bush döneminde belirli bir süre için uygulamaya konan vergi indirimlerinin süresi uzatılmamalıdır. Bunun yanı sıra Çin ve diğer ülkelerin para değerlerini düzenlemeye yönelik girişimlerin sürdürülmesi, Amerika’nın şu anda yaşadığı riskleri azaltacaktır."

Los Angeles Times Demokrat Partinin ara seçimde Kongrede çoğunluğu ele geçirme ihtimalinin giderek azaldığını yazıyor. Gazete, Kongrede çoğunluğun Demokratlara geçmesi durumunda, Bush yönetiminin daha dengeli politikalar izlemek zorunda kalacağını vurguluyor.

"Demokratların denetimindeki bir Kongre, Başkanı daha sıkı denetleyecek, Amerika’nın Irak’taki varlığını sürdürmesi konusunda daha az sabırlı olacak, teröre karşı savaşta temel özgürlükleri daha fazla koruyacak, vergi indirimlerine daha fazla karşı çıkacaktır. Çoğunluğun Demokratlarla olduğu bir Senatonun, yargıdaki muhafazakar kadrolaşmayı onaylama ihtimali de azalacaktır. Ancak asıl çelişki, Demokratların Kongrede çoğunluğu ele geçirmek için Cumhuriyetçi politikalara daha yakın Demokrat adayları öne çıkarmak zorunda kalmasıdır."

Washington Post ise çeşitli bakanlık ve kamu kurumlarında yaşanan yolsuzlukları gündeme taşıyor. Bu konudaki resmi bir soruşturmadan alıntılar yapan gazete, yolsuzlukların siyasi çıkarlarla da bağlantılı olduğunu vurguluyor.

"Bu örnekler, ideolojik temelli yolsuzlukların oluşturduğu rahatsızlık verici bir tabloyu gözler önüne seriyor. Parti çizgisinden uzaklaşanlar iktidarın nimetlerinden mahrum bırakılıyor, parti politikalarına uygun davrananlara iltimas yapılıyor veya bir hataları ortaya çıkarsa hemen affediliyor. Daha fazla sorumluluk sahibi olan bir başkan bu gidişe bir “dur” derdi. Daha fazla sorumluluk sahibi olan bir Kongre de, bu konuda ısrarcı davranırdı."

XS
SM
MD
LG