Erişilebilirlik

Irak Raporu Seçim Malzemesi Oldu


Irak ve terörle savaşı konu alan istihbarat raporu Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerine hazırlanan siyasi partilere kampanya malzemesi oldu.

Demokratlar Irak savaşının Müslüman dünyasında Amerikan karşıtlığını körüklediğini ve Amerikalıların güvenliğine zarar verdiğini öne sürdü.

Cumhuriyetçiler ise raporun, Irak’ın, terörle savaşın ön cephesi olduğunu ve direnişçileri yenilgiye uğratmadan bu ülkeden asker çekmemenin gereğini, bir kez daha ortaya koyduğunu savundu.

Öte yandan, Beyaz Saray, Irak savaşının teröristleri güçlendirdiğini belirten istihbarat raporunun tümünü açıklamayacağını bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, raporun tümünün açıklanmasının, istihbarat uzmanlarının hayatlarını tehlikeye atacağını ve yabancı hükümetlerle ilişkileri bozabileceğini söyledi.

Basına sızdıktan sonra bir bölümü açıklanan rapora göre, Irak savaşı Müslüman dünyasında Amerika’nın imajına zarar verdi ve tüm dünyada cihat hareketini güçlendirdi.

Raporda ayrıca Irak’taki çatışmaların yeni tür terörist liderlerin ve savaşçıların yetişmesine neden olduğu belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG