Erişilebilirlik

'Hizbullah'ı Silahsızlandırmak Güç'


Amerika Dışişleri Bakanının Yakın Doğu’dan sorumlu yardımcısı David Welch Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda Lübnan’daki durum hakkında bilgi verdi. Welch, Hizbullah’ı silahsızlandırmanın hala güç olduğunu da belirtti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı David Welch, İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmalarını durduran ateşkesten bir ay sonra Lübnan hakkında Senatörlere bilgi verdi. Welch, ‘Hizbullah’ı silahsızlandırmak güç’ dedi:

“Başta Hizbullah olmak üzere, Lübnan’daki milislerin silahsızlandırması hala büyük sorun. Konunun siyasi yönü de var, ancak kalıcı barış ve Lübnan’ın tam egemenliği için Hizbullah’ın silahsızlandırılması gerekli.”

David Welch, Lübnan’daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün işinin Hizbullah’a silah sevkine izin vermemek olduğunu belirtti. İran’ın geçmişte Hizbullah’a silah ve para sağladığına inanılıyor.

David Welch silah ambargosunun delinmesinin yaratacağı sonuçları konusunda uyardı. Welch, bunun olması durumunda konuyu delilleriyle Güvenlik Konseyi’nin önüne getireceklerini ve sorumluların cezalandırılmasını isteyeceklerini belirtti. Welch ayrıca, 6 Eylül itibariyle Barış Gücü’ne çeşitli ülkelerin 9 bin asker gönderme sözü verdiğini, bunların üç binin bölgeye ulaştığını ve asker sevkinin devam ettiğini kaydetti.

Son olarak Alman hükümeti dün Lübnan kıyılarına savaş gemileri göndermeyi kabul etti. Almanya parlamentosunun gelecek hafta bu kararı görüşerek onaylaması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG