Erişilebilirlik

Erbil'de Kürt Göstericiler Irak Bayrağı Yaktı


Irak devlet başkanı Celal Talabani ve bölgesel Kürt hükümeti başkanı Mesut Barzani Süleymaniye kentinde yaptıkları toplantı sonrasında Irak ulusal bayrağının anayasanın 12. maddesi uyarınca belirlenmesi gerektiği konusunda hem fikir olduklarını açıklarken, Erbil’de gösteri yapan Kürt öğrenciler bölgesel hükümetin parlamento binası önünde Irak bayrağını yaktı. Kürt parlamentosu başkan yardımcısı, “Bu bayrak Irak’ın değil Baas rejiminin bayrağıdır” diyerek eylemi destekledi

Erbil’de bulunan bölgesel Kürt parlamentosunun önünde toplanan Kürt öğrenci birliği üyeleri yeni Irak bayrağının ulusal Irak anayasasının 12. maddesi gereği bir an önce belirlenmesini istedi.

Merkezi Irak hükümetince kullanılan bayrağı reddettiklerini belirten öğrenciler, bu amaçla bir de piyes sahneledi. Piyeste, Saddam rejimini temsil eden askerlerin elindeki Irak bayrakları defalarca yerlere atıldı. Temsilin bitiminde, bölgesel parlamentonun üyeleri önünde slogan atmaya başlayan gençler Irak bayrağını yaktı ve ayaklarıyla çiğnedi.

Protesto gösterisinden sonra kalabalığa hitaben bir konuşma yapan bölgesel parlamentonun başkan yardımcısı Kemal Kerkuki, “ Burada gençlerin kabul etmediği Irak’ın değil, Baas rejiminin bayrağıdır. Bu bayrakta Kürtleri, Türkmenleri ve Irak’ın diğer unsurlarını temsil eden bir şey yoktur. Bize zulüm ve katliamları hatırlatıyor. Bu nedenledir ki bu bayrak Kürt denetimindeki yerlerde göndere çekilmez. Yükselen seslerden korkmayınız. Yaptığınız doğrudur” diyerek göstericilere destek verdi.

Bölgesel Kürt hükümeti başkanı Mesut Barzani iki hafta önce yayımladığı bir genelgeyle merkezi hükümetin benimsediği Irak bayrağının, Baas zulmünün simgesi olduğu gerekçesiyle, Kürt denetimindeki kentlerde kullanılmasını yasaklamıştı. Barzani, ulusal anayasanın 12. maddesi uyarınca yeni bir Irak bayrağı belirlenene dek bu tutumlarını sürdüreceklerini açıkladığındaysa, konu özellikle Sünni Araplarla Kürt yönetimi arasında tartışmalara neden oldu. Başbakan Nur El Maliki ise, ülkenin birlik ve beraberliğini simgelediğini belirttiği Irak bayrağının ülkenin her karışına asılmasını isteyen bir açıklama yaptı.


XS
SM
MD
LG