Erişilebilirlik

Nicolas Sarkozy: 'Amerikancı' Değilim


Fransa’da merkez sağın en güçlü cumhurbaşkanı adaylarından İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, muhalefet tarafından “Amerikancı” olmakla suçlanınca, suçlamayı reddetmek amacıyla Türkiye-Fransa ilişkilerindeki tavrını gerekçe gösterdi.

Sarkozy, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini isteyen Amerika Başkanı Bush gibi düşünmediğini, Türkiye’nin üyeliğine karşı olduğunu söyledi.

Haftasonunda Brüksel’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığına karşı olduğunu bir kez daha yineleyen Nicolas Sarkozy, daha sonra da Fransa'nın en etkili gazetesi Le Monde'un konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Kendisini “Amerikanci” diye tanımlayan rakiplerinin tavrını değerlendiren Sarkozy, “25 yıllık siyasi hayatımla ilgili olarak sadece bunu mu bulmuşlar?” eleştirisinde bulundu. Sarkozy, Amerika'yı Fransa'yla hiç savaşmamış, Nazizmi kovmak için birlikte hareket ettikleri, ekonomisini, büyümesini sürekli geliştiren uyumlu bir demokrasi ve yabancılarla uyum sorununu çözmüş bir ülke olarak tanımladı.

Amerika’ya körü körüne hayranlık duymadığını belirten Sarkozy, “Amerikan halkına kızmak için hiçbir nedeni olmadığını” söyledi. Bu iddiayi ortaya atan muhalefetin halktan kopuk küçük ve elit bir grup oldugunu öne süren Sarkozy, Fransiz halkının uzun zamandır Amerikan filmi izlediğini, Amerikan müziği dinlediğini ve gençlerin Amerikan yaşam biçimini benimsediğini hatırlattı.

Demokrasilerde, demokratik ülkelerle işbirliği yapılması gerektiğini de savunan Sarkozy, “11 Eylül’de New York’ta olanlar, Paris’te de yaşanabilirdi" diye konuştu. Le Monde gazetesinin ‘Sizin savunduğunuz Avrupa, Amerika'ya tabi mi olacak?” sorusuna ise Sarkozy, “Türkiye'yi Avrupa'da isteyen ben değilim, Baskan Bush” dedi.

Sarkozy, Turkiye’nin üyeliğine karsi ciktigi icin kendisi hakkinda “populist” benzetmesi yapan Le Monde gazetesinin Amerikancı olduğunu iddia etti. İçişleri Bakanı, “Amerika’nın hangi yönünü Fransa'ya getirmek istediği" sorusuna ise, "Amerika'nın enerjisi ve akılcılığını seviyorum" yanıtını verdi.

XS
SM
MD
LG