Erişilebilirlik

Abbas: Olmert'le Koşulsuz Görüşürüm


İngiltere Başbakanı Tony Blair, Orta Doğu ziyaretinin ikinci gününde Batı Şeria'da Filistin liderleriyle görüştü. Blair daha önce de Başbakan Ehud Olmert dahil olmak üzere İsrailli yetkililerle görüşmüştü.

Batı Şeria'daki Ramallah kasabasında Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'la görüştükten sonra açıklama yapan Başbakan Blair, Lübnan'daki savaştan sonra Orta Doğu barışı için "yol haritası" diye anılan barış planını canlandırmak gerektiğini söyledi. "İki devletli çözüm hedefine ve bu hedefe ulaşmak için yol haritasına olan taahhüdümüzü yenilememiz gerekir" diye konuşan Blair, uluslararası topluluğun tutumunun böyle olduğunu ve böyle kalması gerektiğini belirtti.

"Yol haritası" üzerindeki çalışmalar, Ocak ayında Filistin seçimlerini militan İslamcı grup Hamas'ın kazanmasıyla kesintiye uğradı. Hamas görüşmeyi reddediyor ve İsrail'in ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Ancak ılımlı tutum yanlısı El Fetih grubuna bağlı olan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Blair'le ortak basın toplantısı sırasında Abbas, "Bölgede çatışmaya ve şiddete son vermek için ciddi görüşmelere hazır olduğumuzu belirtmek isterim" diye konuştu.

Mahmud Abbas bir süredir, iktidardaki Hamas grubuyla yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda görüşmeler yapıyor. Hamas'ın beş aydır süren iktidarı, Filistin Yönetimi'ni birçok zorlukla karşı karşıya getirmiş bulunuyor. Hamas'ın, İsrail'i yoketme hedefini terketmemesi nedeniyle uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle hükümet, 165,000 memurun maaşlarını ödeyemiyor.

İngiltere Başbakanı Blair de Abbas'la ortak basın toplantısında Filistin'de kurulacak bir ulusal birlik hükümetinin, uluslararası alanda tanınacağını söyledi.

Ancak Hamas yetkilileri, Blair'in, Hamas'ın şiddeti reddedip İsrail'i tanıması gerektiği yolundaki açıklamasını reddetti.

İngiltere Başbakanı Blair, İsrail Başbakanı Olmert'le de dün (Cumartesi) Kudüs'te görüştü. Barış girişimlerini yeniden başlatma konusu üzerinde durulan bu görüşmeden sonra Olmert de Mahmud Abbas'la görüşmeye hazır olduğunu söylemişti.

XS
SM
MD
LG