Erişilebilirlik

'ABD Politikaları Terörü Körüklüyor'


Özel bir ziyaret için Amerika'ya gelen İran'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Washington'un izlediği dış politikanın dünyada terörizmi körüklediğini söyledi.

Amerika'daki Müslümanların Chicago'da düzenlenen büyük bir toplantısında konuşan Hatemi, Amerikan hükümetinin terörizmle mücadele ettiğini söylerken "küstahça" politikalar izlediğini "savaş çığırtkanlığı" yaptığını öne sürdü. Muhammed Hatemi bunun da daha çok terörizme ve şiddete neden olduğunu söyledi.

Kuzey Amerika Müslümanlar Derneği'nin yıllık genel kurulunda konuşan İran'ın eski Cumhurbaşkanı, Amerikalı Müslümanları lobi grupları oluşturup İslam hakkındaki yanlış algılamaları değiştirmek için çalışmaya çağırdı.

1997'den geçen yıla kadar İran Cumhurbaşkanı olan Hatemi, kendisinin. Amerika'yı hedef alan 11 Eylül 2001 saldırılarını kınayan ilk dünya liderlerinden biri olduğunu söyledi. İranlı lider bu saldırıların radikalizmi kamçılamaktan başka işe yaramayacağını ve dünyada adalet ve insanlık kavramlarını zayıflatacağını daha en baştan gördüğünü anlattı.

Muhammed Hatemi daha önce yaptığı bir konuşmada da dünyadaki dinler arasında daha çok diyalog ve işbirliği çağrısında bulundu. Chicago'nun Streamwood ilçesindeki bir camide konuşan Hatemi gerçekten inanç sahibi olan gruplara dini istismar eden aşırı eğilimli kişilerin ya da teröristlerin dahil olamayacağını söyledi.

Hatemi, 1979 yılındaki İran İslam devriminden sonra Tahran'daki Amerikan Büyükelçiliğinin işgal edilmesi nedeniyle ikili diplomatik ilişkilerin kesilmesinden buyana Amerika'ya gelen ilk yüksek düzeydeki İranlı yetkili oluyor.

İki haftalık gezisi için Perşembe günü Amerika'ya gelen Hatemi önümüzdeki Perşembe günü Washington'daki Ulusal Katedral'de bir konuşma yapacak, Cuma günü de New York'ta Birleşmiş Milletler'ce düzenlenen bir toplantıya katılacak.

XS
SM
MD
LG