Erişilebilirlik

Beslan Kurbanları Anıldı


Rusya’nın Beslan kentinde, iki yıl önceki okul baskınında ölenler için anma töreni yapıldı. Çeçen direnişçilerin baskınında çoğu çocuk ölen 330 kişi ölmüştü. Amerika’nın Sesi Moskova muhabiri Bill Gasperini’ye göre, aradan geçen zamana rağmen okul baskını sırasında ne olduğu hala tam olarak açıklanmadı.

Rusya’nın dört bir tarafında bugün milyonlarca çocuk en güzel giysilerini giyerek, ellerinde öğretmenleri için çiçeklerle, okullarının yolunu tuttu. Çocuklar sınıflarına girdiğinde sembolik olarak yılın ilk okul zili çaldı. Ancak bu sabah saat 9.15’te Beslan kentinde okulların zili değil kiliselerin çanları çalıyordu.

İki yıl önce, Beslan’a sızan ağır silahlarla donanmış Çeçen direnişçiler okulun açılış törenine katılan çoğu çocuk binden fazla kişiyi rehin aldı. Bu sabah okulun enkazı arasında yürüyen yüzlerce Beslanlı, olayda ölen 332 kişinin fotoğrafları önüne çiçek bıraktı ve mum yaktı.

Baskında ağır yaralanan bir kadın iki hafta önce ölmüşü. Bu ölüm, Ruslara, yalnızca Beslan’da yaşanmış olan felaketi değil, aynı zamanda yetkililerin olaya nasıl müdahale ettiklerini de anımsattı.

Levada adlı bir araştırma kurumu tarafından yapılan kamuoyu araştırması Hükümetin Beslan olayıyla ilgili tutumu konusunda halkın ikiye bölündüğünü gösteriyor. Ölen çocukların yakınları arasında ise görüş ayrılığı yok. Herkes baskına güvenlik görevlilerinin müdahalesi sırasında yaşananlar hükümeti sorumlu tutuyor.

Görgü tanığı Beslanlılara göre, güvenlik güçlerinin müdahalesine yol açan iki patlamaya Çeçen direnişçiler değil, Rus ordusu yol açtı. Beslan olaylarını soruşturan parlamento komisyonunun bir üyesi de bu görüşte. Buna rağmen Moskova hükümeti yaşanan trajedinin tek sorumlusunun Çeçen direnişçiler olduğunda ısrar ediyor. Okul baskınını düzenleyen 30’dan fazla militandan yalnızca biri sağ kurtuldu. O da Mayıs ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Baskının sorumluluğunu üstlenen Çeçen lider Şamil Basayev ise Temmuz ayında Rus kuvvetlerince öldürüldü.

XS
SM
MD
LG