Erişilebilirlik

'Afganistan'da Aile İçi Şiddet Hala Yaygın'


Birleşmiş Milletler raporunda, Taleban’ın devrilmesinden sonra Afganistan’da kadınların hala aile içi şiddete maruz kaldığı belirtiliyor. Raporda, birçok kadının çoğunlukla kocalarından dayak yediği vurgulanıyor.

UNIFEM’in Asya Pasifik bölümünde görevli Sumantra Guha, Afganistan’da aile içi cinsel taciz ve dayağın oldukça yaygın durumda olduğunu söylüyor.

Guha, namus sorunu olarak görüldüğü için kadınların yetkililere başvurmadığını belirtiyor ve "Bir kadının dayak yediğini başkalarına anlatması, utanç verici bir hareket ve aile şerefine hakaret olarak kabul ediliyor. Bu nedenle kadınlar çoğu zaman şikayette bulunamıyor." şeklinde konuşuyor.

Savaşın devam ettiği bir ülkede şiddet olaylarının yaşanması, kısıtlı ekonomik kaynaklar, ataerkil aile yapısının yaygın olması ve yasal hakları koruyacak sosyal sistemin bulunmaması da diğer nedenlerden bazıları...

Sumantra Guha'ya göre; Afganistan’ın yeni anayasası, kadın ve erkeklere vatandaş olarak eşit haklar tanıyor. Sorun, yasanın yorum ve uygulanmasında... Adalet sistemini, köylere kadar yaymak gerekiyor.

Raporun yazarları, Afganistan’da hükümetin, toplumun ve ailelerin, kadınlara karşı şiddeti engellemek için yeterli çabayı harcamadığı görüşünde. Ancak UNIFEM görevlisi Guha, bu durumun değişmeye başladığını ve hükümetin kadınlar için bir ulusal eylem planı başlatacağını söylüyor.

UNIFEM yetkilisi; "Bu plan, kadınlara uygulanan şiddet ve kadınların hakları üzerinde yoğunlaşıyor. Plan, hükümet ve kalkınma çalışmalarına yardım eden uluslararası kurumlar tarafından büyük destek görüyor" diyor.

2001 yılında Taleban rejiminin devrilmesinden önce, Afgan kadınlarının oy kullanması, eğitim görmesi ve iş sahibi olması yasaktı. Artık Afganistan’da kadınlar seçimlerde oy kullanabiliyor ve meclise aday olabiliyor. Ancak Birleşmiş Milletler’in raporuna göre, kadınlar hala ikinci sınıf vatandaş konumunda.

XS
SM
MD
LG