Erişilebilirlik

29 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, Türkiye’de son günlerde meydana gelen bombalı saldırıların PKK tarafından düzenlendiği düşüncesinin öne çıktığını yazıyor. Yigal Schleifer imzalı haberde, Kuzey Irak’taki PKK kamplarının Washington ile Ankara arasında sorun yarattığı belirtilirken, İran ve Türkiye’nin bu kampları hedef alan operasyonlar gerçekleştirdiği de ifade ediliyor:

“Amerika açısından bakıldığında İran’ın devreye girmesi işleri daha da karıştırıyor. Gözlemciler, İran’ın Türkiye’yle girdiği işbirliğinin kendi güvenlik endişelerinden çok, Washington ile Ankara’nın arasını açma niyetiyle ilgili olduğunu düşünüyor.”

Los Angeles Times ise saldırıları PKK’yla bağlantılı bir grubun üstlendiğini yazıyor. Amberin Zaman imzalı haberde, saldırıların amacının Türk turizmine darbe vurmak ve Türk hükümetini PKK’yla masaya oturmaya zorlamak olduğu belirtiliyor:

“Türk yetkililer bu yıl turizmden 20 milyar dolar gelir bekliyordu. Ancak PKK saldırıları ve kış aylarında yaşanan kuş gribi salgını, bir çok turistin Türkiye’de tatil planını iptal etmesine neden oldu. PKK, Türkiye’nin masaya oturmamasını gerekçe göstererek 2004 Haziran’ında daha önce ilan ettiği ateşkesten vazgeçmişti ve bütün ülkenin bir savaş alanına döneceği tehdidinde bulunmuştu.”

Washington Post, Lübnan’da sağlanan ateşkesin ardından İsrail’le Araplar arasında daha kapsamlı bir barışın mümkün olup-olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Gazete, İsrail’in Batı Şeria’dan tek yanlı çekilme planını şimdilik ertelediğini hatırlatıyor ve kısa vadede kapsamlı bir barış beklenmesinin doğru olmadığını savunuyor:

“İsrail’in ve ilgili diğer ülkelerin yapabileceği tek şey, Lübnan ve Filistin topraklarında Hamas ve Hizbullah’ın sertlik yanlısı politikalarına karşı çıkan ılımlı laik kesimleri güçlendirmeye çalışmaktır. Batılı ve Arap ülkeler, Lübnan hükümetine yardımcı olmak ve Lübnan ordusunu eğitmek konusunda verdikleri sözleri yerine getirmek için hemen harekete geçmelidir. Bütün bunlar Ortadoğu’da kapsamlı bir barış sağlamaz, ama barış için uygun bir zemin hazırlar.”

New York Times Meksika’da iki ay önce yapılan devlet başkanlığı seçimine yolsuzluk karıştığı gerekçesiyle, muhalefetin talebiyle oyların yeniden sayıldığını hatırlatıyor ve yapılan bu sayımın sonucu değiştirmediğini aktarıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi kararını henüz açıklamadığını kaydeden gazete, muhalefete eylemlerine son vererek kararı beklemesi çağrısında bulunuyor:

“Seçimi kazanan Calderon’a oy verenler yüzde 36’yı bile bulmuyor. Ayrıca kendi partisi, parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğu sağlayamadı. Calderon, ülkeyi tek başına yönetebilse bile doğru olan, bir uzlaşma sağlamasıdır. Muhalif lider Lopez’in, Obrador’un seçimi kaybetmesine neden olan bazı çıkışları var. Ama yine de ona oy veren milyonlarca kişi de göz ardı edilmemelidir.”

XS
SM
MD
LG