Erişilebilirlik

Türkiye'de Patlamalar


Antalya, Marmaris ve İstanbul’da patlayan bombalar 3 kişinin ölümüne, çoksayıda kişinin yaralanmasına yol açtı.

Antalya’da belediye iş merkezi önünde bir bombanın patlaması sonucu 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Marmaris ve İstanbul Bağcılar’da dün meydana patlamalarda ise biri ağır, 27 kişi yaralandı.

Haberlere göre Marmaris’teki yaralılar arasında 10 İngiliz vatandaşı da bulunuyor.

Dünkü saldırıların sorumluluğunu İnternete gönderdiği bir açıklamayla Kürdistan Özgürlük Şahinleri adlı örgüt üstlendi.

Saldırı İngiltere'de Yakından İzleniyor


Türkiye’de dün gece meydana gelen patlamalar İngiltere’de yakından izleniyor.

Bu konudaki ayrıntıları Londra muhabirimiz Mevlüt Katık bildirdi:

Türkiye’de dün gece özellikle Marmaris’te meydana gelen patlamalar İngiltere’de büyük yankı uyandırdı. Bunun sebebi ise, Marmaris’te birbiri ardına meydana gelen üç patlamada yaralanan toplam 21 kişiden 10’unun İngiliz turistler olması. 10 İngiliz yaralıdan, en az dördünün durumunun ciddi olduğu, ancak hayatı bir tehlikeleri bulunmadığı bildiriliyor. İngiliz TV haber kanalları, dün geceden bu yana olayı birinci haber olarak duyururken, Türk televizyonlarında yayınlanan patlama sonrası görüntülerini gösteriyorlar. Televizyonlar, ayrıca gerek Türkiye’deki İngiliz turistler, gerekse buradaki yakınlarına ulaşmaya çalışarak, telefonla bağlantı kuruyorlar. Söz konusu kanallar, İngiliz yaralıların kaldırıldığı Marmaris ve çevresindeki özel hastanelerin sözcüleriyle de konuşurken, Türkiye uzmanlarıyla da olayın muhtemel sebepleri hakkında yorumda bulunuyorlar.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı olaydan etkilenen kişiler ve yakınları için bir telefon hattı kurdu. Bakanlık, vatandaşların, bakanlığın seyahat tavsiyeleri konusundaki İnternet sitesini ziyaret etmelerini istiyor. Ancak İngiltere, Türkiye’ye gidecek turistler açısından seyahat tavsiyesinde önemli bir değişiklik yapmadı. Söz konusu site, ziyaretçilerin Türkiye’ye gidebileceklerini, ancak olası terör saldırıları konusunda uyanık olmalarını salık veriyor.

Daha birkaç hafta önce büyük bir terör komplosunu ortaya çıkaran İngiltere’de, terör saldırılarına karşı özellikle hassasiyet bulunuyor. Söz konusu olayın ardından alınan geniş güvenlik önlemleri, İngilizlerin günlük hayatını yakından etkilerken, Türkiye’de girişilen saldırılar terörün uluslararası yüzünü bir kez daha gündeme getirdi.

Yapılan saldırıların, nerede olursa olsun birden fazla ülkenin vatandaşlarını etkilemesi, uluslararası yankı uyandırırken, terörizme karşı uluslararası işbirliği konusunu da gündemde tutuyor.

XS
SM
MD
LG