Erişilebilirlik

Irak'ta Bombalı Saldırılar: En Az 30 Ölü


Irak’ta düzenlenen bombalı saldırılarda en az 30 kişi hayatını kaybetti.

Kerkük’te eşzamanlı düzenlenen iki bombalı intihar saldırısında toplam dokuz kişi öldü. Saldırılardan biri Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin kuzeninin evi yakınlarında, diğeri de bir yerel emniyet müdürünün evi dışında düzenlendi. Daha önce de Talabani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Kerkük bürosunu hedef alan bombalı saldırıda bir koruma görevlisi ölmüştü.

Bağdat’ta da bir minibüste patlayan bomba, altı kişinin ölümüne yolaçtı. Devlete ait bir gazetenin bürosu dışında meydana gelen patlamadaysa iki kişi öldü.

Bakuba’nın kuzeyinde bir pazaryerinde düzenlenen bombalı saldırıda altı kişi ölürken, ülkenin güneyindeki Basra’da bir motosiklete yerleştirilen bombanın patlaması sonucu en az altı kişi hayatını kaybetti.

Bütün bu gelişmelere rağmen Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ülkesinde şiddet olaylarının azalmakta olduğunu ve Irak güvenlik güçlerinin, ülkede asayişi sağlama konusunda ilerleme sağladığını söyledi.

CNN televizyonuna açıklama yapan Maliki, Irak’ta bir iç savaş yaşanmadığını ve yaşanmayacağını söyledi. Maliki, Amerikan askerlerine Irak’ta ne kadar ihtiyaç duyulacağı konusuna da açıklık getirmedi.
XS
SM
MD
LG