Erişilebilirlik

İran'a Yaptırım Tartışması


Rusya, İran’a BM yaptırımları uygulanması konusunu konuşmak için henüz erken olduğunu bildirdi.

Savunma bakanı Sergei Ivanov, bugün yaptığı açıklamada sorunu müzakereler yoluyla çözme çabalarına daha fazla tanınması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İran’ın uluslar arası teşvik paketine verdiği yanıtın açık olmadığını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Paris’in Tahran’dan görüşlerine açıklık getirmesini isteyeceğini bildirdi.

Bush yönetimi ise dün nükleer programıyla ilgili Güvenlik Konseyi kararlarını yerine getirmediği taktirde, İran’a karşı yaptırım uygulanması için çalışacağını açıkladı.

Tahran, yanıtında uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurup durdurmayacağından söz etmiyor.

ABD Bastırıyor

Bush yönetimi nükleer programıyla ilgili Güvenlik konseyi kararlarını yerine getirmediği taktirde İran’a karşı yaptırım uygulanması için çalışacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gonzalo Gallegos nükleer anlaşmazlığa diplomatik çözüm istediklerini de kaydetti.

Sözcü Güvenlik Konseyi kararının İran’a uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için 31 Ağustos’a kadar süre verdiğini hatırlattı. Amerikalı sözcü Tahran yönetimi, istekleri 31 Ağustos tarihine kadar yerine getirmediği taktirde Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararı alabileceğini bildirdi.

İran Güvenlik Konseyi kararına yanıtını hafta içinde vermiş ve nükleer programı üzerinde ciddi görüşmelere hazır olduğunu bildirmişti.

Ayrıca Almanya da, İran’ın uluslararası öneriye verdiği yanıtı yetersiz bulduğunu açıkladı. Başbakan Angela Merkel İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurma konusunda görüş belirtmediğini vurguladı.

Fransa dışişleri bakanı ise, İran’ın görüşme masasına oturmak için uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmasının şart olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG