Erişilebilirlik

23 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


İran’ın nükleer programına son vermesi için yapılan öneriyi kabul etmediğini yazan Boston Globe, Tahran’ın verdiği cevapta kullandığı dilin de zaman kazanmaya yönelik bir manevra olduğunu öne sürüyor. Gazete, İran’a birkaç ay sürecek bir müzakere süreci önerilmesi gerektiğini savunuyor ancak Tahran’dan bu müzakere süreci sonunda anlaşmaya varılması halinde uranyum zenginleştirmesine son vereceği taahhüdünde bulunmasını istiyor:

"Eğer İran böyle bir taahhütte bulunmazsa, pazarlık süreci önerisini kabul etmenin de bir anlamı olmaz. Eğer sürecin sonunda İran uranyum zenginleştirmeye son vermeyi yine kabul etmezse, Çin ve Rusya da İran’a karşı etkili yaptırımlar uygulanması konusunda Güvenlik Konseyi’nin diğer üyeleriyle birlikte hareket etmelidir."

Washington Post, Amerika’da 11 Eylül saldırılarıyla ilgili bir çok bilgi ve belgenin kamuoyuna açıklandığını hatırlatıyor buna karşılık Londra’da ortaya çıkartılan eylem hakkında İngiliz yetkililerin fazla bilgi vermediğine dikkat çekiyor:

"Bu komplonun ortaya çıkmasından sonra alınacak önlemler konusunda bir çok öneri gündeme geldi, ancak kamuoyu komplonun kendisiyle ilgili çok az şey biliyor. Olayın açığa çıkmasından bu yana İngiliz yorumcular havaalanlarında yeni düzenlemeler yapılmasından istihbaratın yeniden düzenlenmesine kadar bir çok öneride bulundu. Ancak komployla ilgili esrar perdesi hala aralanmış değil."

Christian Science Monitor ise okyanuslardaki kirlenmeye dikkat çekiyor. Amerikan sahillerinin yüzde 8’inde suların kirli olduğuna dikkati çeken gazete, okyanusların korunması için daha kapsamlı bir çalışma yapılması çağrısında bulunuyor:

"Balinalarda zehir miktarının artmasından mercan kayalarının yok olmasına kadar, dünya denizlerinin hemen hemen hepsinde yaşanan bir çok gelişme insanların okyanuslara ilişkin tavrını değiştirmesini zorunlu kılıyor. Denizler sebep olduğumuz tüm kirliliği hazmedecek gibi görünse de, aslında bu kirlilik bir biçimde kendini dışarı vuruyor. Bunun en somut göstergesi ise bir çok kumsalda yer alan “yüzmek yasaktır” tabelaları oluyor."

New York Times, evrende bulunan ancak şimdiye kadar varlığı sadece teorik olarak bilinen karanlık maddenin varlığına dair ilk somut kanıtın elde edildiğini yazıyor. Gazete, varlığı ilk kez 70 yıl önce gündeme gelen karanlık maddeyle ilgili bu buluşun, evrenin yapısını anlamak konusunda yeni gelişmelere yol açacağı görüşünde:

"Kısa bir süre öncesine kadar olağandışı görünen bir maddenin varlığını kanıtlayabilmek büyük bir başarı. Bu başarı, evrenle ilgili gözlemlerimizin en azından bir kısmının doğru olduğunu gösteriyor. . Ancak karanlık maddeyi tespit etmek ayrı bir şey, yapısını anlamak ayrı bir şeydir. Esrarengiz bir evrende yaşıyoruz ve bilgilerimiz arttıkça evren daha da esrarengiz hale geliyor."

XS
SM
MD
LG