Erişilebilirlik

18 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


İsrail'in Türkiye'den İran'a ambargo uygulanmasını istediğine ilişkin haberlerin geldiği bir dönemde, USA Today, Amerika'nın, Türkiye ve Irak'ın yardımıyla, İran'ın Hizbullah'a gönderdiği bir uçak dolusu silahın sevkiyatını önlediğini manşetten duyuruyor. Amerikalı istihbarat görevlilerine dayandırılan habere göre, uydu fotoğrafları sayesinde bir uçağa silah yüklendiğini tespit eden Amerika, uçakların Şam'a ulaşmasını önlemek için Ankara ve Bağdat'la ilişkiye geçti.

"Ilyushin II-76 tipi kargo uçağı 20 Temmuz'da Şam'a gitmek üzere havalandı ancak Iraklı yetkililer uçağın Irak hava sahasına girmesine izin vermedi. Bunun üzerine İranlı uçuş ekibi Türkiye'den hava sahasını kullanma izni istedi. Türk yetkililer uçağın aranması koşuluyla bu izni verdi. İran uçağı bu cevap karşısında Tahran'a dönerek askeri malzemeyi boşalttı. Uçak, 22 Temmuz'da Türkiye'de kontrolden geçtikten sonra taşıdığı insani yardım malzemesiyle Şam'a gitti."

Washington Times Fransa'nın İsrail'le Hizbullah arasındaki çatışmalar sırasında ateşkes için aktif bir biçimde devrede olmasına rağmen barışgücü konusunda sadece 200 asker taahhüt etmesini sert biçimde eleştiriyor. Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını ve Lübnan-İsrail sınırına Lübnan ordusuyla birlikte bir barış gücü yerleştirilmesini öngören karar tasarısının Amerika ve Fransa tarafından hazırlandığını hatırlatan gazete, Fransa'nın tavrının büyük hayal kırıklığı yarattığı yorumunda bulunuyor.

"Eğer Fransa kenara çekilirse, diğer ülkelerin yapacağı katkı da azalacaktır ve ciddi bir güç oluşturulmadan barış anlaşmasının yaşama ihtimali de çok düşük olacaktır. Bu da, uluslararası liderlik iddiasında olan bir Avrupa ülkesi için kötü bir örnek oluşturacağı gibi, diplomasi ve barışın savaştan daha çok işe yarayacağı düşüncesine zarar verecektir."

Christian Science Monitor de Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün Lübnan'da başarılı olma ihtimalini sorguluyor. Mavi berelilerin Sierra Leone, Kongo, Doğu Timor, Mozambik gibi bir çok ülkede başarılı çalışmalar yaptığını hatırlatan gazete, Lübnan'da oluşturulması öngörülen güce Türkiye, Malezya ve Endonezya gibi Müslüman ülkelerin de ilgi göstermesinin büyük önem taşıdığını vurguluyor.

"Birleşmiş Milletler askerleri Kıbrıs'ta Türklerle Rumlar arasında başarılı bir tampon görevi yerine getiriyor çünkü her iki taraf da birbirine saldırmama konusunda anlaşmış durumda. Lübnan'da ise yaşanan savaşa rağmen farklı çıkarları olan bir çok yerel aktör bulunuyor. Ve Hizbullah'ın silahsızlandırılıp silahsızlandırılamayacağı sorusu hala belirsizliğini koruyor. Barış gücünün etkili olabilmesi için temel meselelerin cevaplandırılması gerekiyor."

New York Times ise bir başka sorunlu bölgeye Kosova'ya dikkat çekiyor. Gazete, Batının Kosova'ya bağımsızlık verilmesini değil bu bağımsızlığın ne zaman ve hangi koşullarda gerçekleşeceğini tartıştığını yazıyor. Kosovalı Arnavutların kendilerini ispatlamakta başarısız olduğunu savunan gazete, bu aşamada en doğru çözümün geniş kapsamlı özerklik olacağı görüşüne yer veriyor.

"İlk bir kaç yıl boyunca Kosova'daki yeni yönetimin yetkileri ciddi biçimde kısıtlanmalıdır. Uluslararası bir otorite, yeni yönetimin başta hukukun üstünlüğü ve azınlık hakları olmak üzere yapılan anlaşmalara uyup uymadığını denetlemelidir. Bir kaç bin kişilik bir NATO gücü, gerektiğinde müdahale etmek üzere Kosova'da görev yapmaya devam etmelidir."

XS
SM
MD
LG