Erişilebilirlik

Havayolu Şirketi Tazminat Davası Açacak


Bir İngiliz havayolu şirketi havaalanlarındaki yeni güvenlik önlemlerinin kaldırılmasını istedi.

Avrupa’nın en ucuz havayolu şirketi olarak bilinen Ryanair, önlemler kaldırılmazsa hükümet aleyhine tazminat davası açmayı planlıyor. Şirket Genel Müdürü Michael O’Leary, önlemleri gösteriş olarak niteledi ve sivil havacılık sektörüne büyük bir darbe vurduğunu söyledi.

Şirket yetkilisi, yolcu kuyruklarının giderek uzadığını söyledi ve komik olarak nitelediği polisiye önlemlerin hiçbir etkisi olmadığını savundu. Michael O’Leary, yeni güvenlik önlemlerinin güvenlikle ilgisi olmadığını, sadece havayolu şirketlerinin işlerini aksattığını ve seferlerin gecikmesine yol açtığını vurguladı.

Şirket, yeni önlemler bir hafta içinde kaldırılmazsa, İngiliz hükümeti aleyhine yüz milyonlarca Dolar tutarında tazminat davası açmayı planlıyor.

Uçaklara yönelik büyük bir saldırı planının ortaya çıkarıldığının açıklanmasından sonra havaalanlarında güvenlik önlemlerinin artırılması, hava trafiğini felç etmiş, uçuşları ertelenen ya da iptal edilen on binlerce yolcu terminallerde perişan olmuştu.

O zamandan beri uçaklara el bagajı sokmak yasak. İlaçlara, sıvı maddelere, hatta diş macununa bile izin verilmiyor. Bebek mamaları ve süt bile incelendikten sonra uçağa kabul ediliyor.

İngiliz hükümeti, önlemlerin geçici olduğunu ve koşullar düzeldiğinde kaldırılabileceğini açıklamıştı. Ryanair Genel Müdürü O’Leary, sorunun yeni güvenlik önlemlerinden değil yanlış uygulamadan kaynaklandığı görüşünde. O’Leary, yeni önlemlerin mevcut güvenlik personeliyle gerçekleştirilmeye çalışılmasını büyük bir hata olarak niteliyor ve “Hükümet güvenlik personelini polis ve askeri birliklerle derhal takviye etmeliydi” diyor.

Ryanair Avrupa ülkelerine ucuz seferler yapmasıyla tanınıyor. 22 Avrupa ülkesinde 362 kente uçan şirketin fiyatları çok ucuz tutabilmesinin bir nedeni de el çantası dışında bagaj kabul etmemesi. Dolayısıyla el çantası yasağından en fazla zarar gören şirket Ryanair oldu. Eleştirileri dikkate alan hükümet el çantası yasağını biraz hafifletti. Son günlerde yolcuların uçağa küçük el çantalarıyla binmelerine izin veriliyor. Ayrıca yolcuların üstlerinin aranması da eskisi kadar sık yapılmıyor.

İngiliz yetkililer güvenlik önlemleri geçici de olsa, Ryanair’in talep ettiği gibi, önümüzdeki yedi gün içinde kaldırılmasının düşünülmediğini açıkladılar.

XS
SM
MD
LG