Erişilebilirlik

Lübnan ve İsrail'in Onayı Bekleniyor


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin oy birliğiyle kabul ettiği ve Lübnan'da İsrail'le Hizbullah militanları arasındaki savaşın sona erdirilmesini öngören kararın Lübnan hükümeti tarafından bugün onaylanması bekleniyor.

Lübnan bakanlar kurulu Beyrut'ta bugün toplanırken, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in de yarın yapılacak kabine toplantısında kararın onaylanmasını isteyeceği tahmin ediliyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan'daki durumun uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oluşturduğunu belirterek, üye 15 ülkenin tamamının oylarıyla aldığı karar taraflar arasındaki çatışmaların tamamen durdurulmasını ve bundan sonra güney Lübnan'da görev yapmakta olan BM Barış Gücü'ne bağlı asker sayısının 15 bin'e çıkarılmasını öngörüyor. Karara göre bu güç, Lübnan hükümetinin bölgeye sevkedeceği Lübnan askerlerine destek ve yardım sağlayacak.

BM Orta Doğu Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, çatışmaların bir-iki gün içinde durmasını ve yeni uluslararası gücün bir hafta içinde bölgeye sevkedilmesine başlanmasını beklediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ise Güvenlik Konseyi'nin bölgede kan dökülmesine son vermek için daha çabuk harekete geçememiş olmasının dünyanın Birleşmiş Milletler'e olan güvenini sarstığını belirtti. Annan sadece uzun vadeli çözümlerin kalıcı barışı güvence altına alabileceğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Konseyin aldığı kararın Lübnan ve İsrail arasında kalıcı barışa giden yolu açtığını ve geçen bir ay içinde yaşanan şiddetin ve çekilen acıların sona ermesi yönünde umut verdiğini belirtti. Rice, İran ve Suriye'yi Lübnan'ın egemenliğine ve uluslararası topluluğun iradesine saygı göstermeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG