Erişilebilirlik

İranlı Bakan Erdoğan ve Gül'le Görüştü


İran Dışişleri Bakanı Manuşer Mottaki, bugün Türkiye’ye sürpriz bir ziyaret yaptı. İranlı Bakan, Lübnan’da en kısa zamanda ateşkes ve barış sağlanması gerektiğini Türkiye’nin batılı ülkelere iletmesini istedi.

İran Dışişleri Bakanı Manuşer Mottaki bugün İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüştü.

Dolmabahçe Sarayı’nda Başbakanlık Çalışma Ofisinde yapılan görüşmelere, Başbakan’ın başdanışmanı Büyükelçi Ahmet Davutoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da katıldı.

Basına kapalı yapılan görüşmeler sonrası, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Tan, İran Dışişleri Bakanı’nın Türk yetkililerden Lübnan konusunda iki somut talebi olduğunu söyledi. Sözcü Tan bunların, Birleşmiş Milletler’in Lübnan’da çatışmaların sona ermesini öngören tasarısının dengeli olması ve İslam Konferansı Örgütü’nün Malezya’da bu ay başında yapılan toplantısının kararlarına uyulması olarak sıraladı.

Görüşmelerde, İran’ın Lübnan’da ateşkes ve barış istediğini de ifade eden Mottaki, Türkiye’nin batı ile ilişkilerini iyi sürdüren bir ülke olarak barış isteğini batıya aktarması gerektiğini kaydetti.

Konuk bakan görüşmelerden hemen sonra Türkiye’den ayrıldı. Bu, Mottaki’nin Dışişleri Bakanı olmasından bu yana Türkiye’ye yaptığı ikinci ziyaret oldu. Manuşer Mottaki Türkiye’nin ardından Yemen ve Mısır’da temaslarda bulunacak.

Mottaki’nin Türkiye ziyareti zamanlama açısından önemliydi. Bu ziyaret, bir taraftan İsrail’le Lübnan arasındaki çatışmaların sürdüğü diğer taraftan da İran’ın Birleşmiş Milletler’in öneri paketine cevap vermesi gerektiği tarihin yaklaştığı bir döneme denk geldi. Zira, İran uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşısında Batılı ülkelerin 6 Haziran tarihinde önerdiği teşvik paketi ile ilgili yanıtını 22 Ağustos’ta vermek zorunda.

Türkiye barışçıl amaçlarla İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını sürdürebileceğini söylüyor ve İran’a askeri bir müdahale yapılmasını ve ekonomik yaptırımların uygulanmasını istemiyor.

XS
SM
MD
LG