Erişilebilirlik

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Tarihi Ziyaret


Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Cumhurbaşkanı Sezer’in davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Kral’a aralarında, bakanlar, işadamları, bürokratlar, kraliyet ailesi ve çalışanlarının da bulunduğu 300 kişilik bir heyet eşlik ediyor. Heyet üyelerini Ankara’ya 8 ayrı uçak getirdi.

40 yıldan bu yana ilk kez bir Suudi kralı Türkiye'yi ziyaret ediyor. Abdullah'ın ziyareti iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin canlandırılması ve Arap yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesi için önemli bir fırsat olarak görülüyor.

Suudi Arabistan kralını, Esenboğa havaalimanında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül karşıladı, daha sonra Çankaya Köşkü’nde resmi karşılama töreni düzenlendi. Kral önce Cumhurbaşkanı Sezer, ardından da Başbakan Erdoğan ile görüştü. Akşam saatlerinde de Cumhurbaşkanı Sezer, Kral onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verecek.

Kral Abdullah’ın dört günlük ziyareti nedeniyle Ankara’da ve İstanbul’da yoğun hazırlıklar yapıldı. Kral ve beraberindeki heyetin ulaşımı, 165 araçla sağlanacak. Kral Abdullah ve beraberindekilere İngilizce, Almanca ve Arapça bilen profesyonel bir ekip hizmet verecek. Kral Abdullah, Türkiye'ye gelen diğer devlet başkanları gibi Camlı Köşk'te kalmıyor. Kral Abdullah Ankara Swiss Otel’in kral dairesinde konaklıyor.

Kral Abdullah Ankara’dan sonra ise İstanbul’a geçerek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Dış Ekonomik Kurulu tarafından düzenlenecek toplantıya katılacak. Toplantıda Kralın ve Başbakan Erdoğan’ın iş adamlarına hitap etmesi bekleniyor.

Suudi kralın Türkiye ziyareti, özellikle Ortadoğu'daki karışıklığın sürdüğü bir döneme denk gelmesi nedeniyle de önemli sayılıyor. Görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Ortadoğu sorunu ile Irak'taki gelişmeler gündemde olacak. Ama ziyaretin en çok iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Anadolu Ajansına açıklama yapan, Türk-Suudi İş konseyi Başkanı Ali Bayramoğlu, Kral Abdullah’ın Türkiye’de vereceği sözlerin, ekonomik ilişkilerin gelişmesinde çok önemli olduğunu söyledi.
XS
SM
MD
LG