Erişilebilirlik

7 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Washington Times muhabiri Andrew Borowiec, PKK saldırılarının yoğunlaşmasıyla birlikte Türk hükümeti üzerindeki sınır ötesi operasyon baskısının da arttığını yazıyor. Haberde, Türk kamuoyunun ve ordunun PKK’ya karşı daha etkin önlem alınmasını istediği belirtiliyor ve Amerika’nın muhalefetine rağmen er ya da geç Türk ordusunun Kuzey Irak’a gireceği yorumlarının öne çıktığı kaydediliyor.

" Yabancı diplomatlar ve Türk basını, Kürtlere yönelik tavrın sertleşmesiyle Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanması arasında bir bağlantı kuruyor. Büyükanıt, bu ay sonunda görevi, Avrupa Birliği müzakereleri nedeniyle siyasi etkisi önemli ölçüde azalmış olan Orgeneral Hilmi Özkök’ten devralacak. Bazı Türk uzmanlar, laik yönü ön plana çıkan yeni Genelkurmay Başkanı’nın İslami bir kökenden gelen başbakan ve partisi için daha zor bir ortak olacağı yorumunda bulunuyor."

New York Times, Lübnan’da süren çatışmaların sona ermesi için uluslararası toplumun devreye girmesi çağrısında bulunuyor ve İsrail – Lübnan sınırına bir uluslararası güç konuşlandırılmasını istiyor. Ateşkes ve sonrası konusunda Güvenlik Konseyi’nde iki karar tasarısının görüşüldüğünü hatırlatan gazete, alınacak kararın soruna köklü çözüm getirmemesi halinde yeni çatışmaların da kaçınılmaz olacağını vurguluyor.

" Uluslararası güvenlik gücünde görev yapacak askerlerin bulunması da önemli bir sorun. Fransa, İtalya ve Türkiye gibi NATO ülkelerinin yanı sıra Avustralya’nın asker göndermesi planlanıyordu. Ancak İsrail ya da Hizbullah saldırılarını sürdürürse, bu ülkelerin hiçbiri asker göndermek istemeyecektir. Bu nedenle, her iki tarafın da zafer kazandığını öne sürebileceği bir siyasi uzlaşma sağlanmalıdır."

Christian Science Monitor Fransa ve Amerika’nın desteğiyle hazırlanan ateşkes planında, Lübnan’daki demokratik güçlerin İran’a, Suriye’ye ve Hizbullah’a karşı çıkmasının büyük bir önem taşıdığını kaydediyor. Gazete, hazırlanan planın sadece ateşkesi değil, Lübnan’da kapsamlı bir reformu öngördüğünü yazıyor.

" Suriye’nin Lübnan’dan çekilmesini sağlayan ve Güvenlik Konseyi’nin 2004 yılında kabul ettiği 1559 sayılı karar, Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını ve sınıra Lübnan ordusunun yerleştirilmesini de öngörüyordu. Ancak bu karar, hayata geçirilemedi. Bu savaş, sözkonusu kararın ne kadar gerekli olduğunu göstermekle kalmadı, belki de Lübnanlılar arasında, komşularıyla barış içinde yaşayacak demokratik bir Lübnan kurulması konusunda gerekli siyasi iradeyi de yarattı. "

Los Angeles Times Vietnam savaşının sona ermesinden bu yana 30 yıl geçtiğini hatırlatıyor ve özellikle son 15 yıldır Washington’la Hanoi arasındaki ilişkilerin giderek daha da geliştiğine dikkat çekiyor. Ancak gazete, Soğuk Savaş döneminden kalma ticaret yasasının engelleyici hükümleri değiştirilmediği taktirde, iki ülke arasındaki ticaretin büyük bir darbe yiyeceği uyarısında bulunuyor.

" Yasal düzenleme yapılmazsa, diğer ülkeler Vietnam pazarında, Amerika’dan daha avantajlı duruma gelecek. Vietnam’ın küresel ekonomiye tam olarak dahil olma çabalarını sabote etmek, Başkan Bush’un Kasım ayında yapacağı Hanoi ziyareti öncesinde diplomatik açıdan da sorun yaratacaktır. Kongre, bu bilinçle hareket etmeli ve Vietnam’la ilişkilerin düzeltilmesi için üzerine düşen ahlaki ve stratejik görevi yerine getirmelidir. "

XS
SM
MD
LG