Erişilebilirlik

4 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Türkiye’nin Batıyla Doğu arasında bir köprü olduğunu belirten Los Angeles Times, son dönemde yaşanan bazı kaygı verici gelişmelere rağmen Türkiye’nin Batı ile Ortadoğu arasında ideal bir arabulucu olduğunu vurguluyor. Gazetenin yorumunda Genelkurmay başkanlığına atanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt’tan “Iraklı Kürtlere karşı sınır ötesi operasyonu destekleyen sertlik yanlısı general” diye bahsetmesi dikkat çekiyor. Yorum şöyle devam ediyor:

“Türkiye, hem bölgedeki konumunu güçlendirip daha iddialı ve daha popüler bir dış politika izlemek, hem de Batıyla ilişkilerini daha da güçlendirmek fırsatını yakaladı. Amerika’nın bu tek laik Müslüman müttefikini kaybetmek yerine Türkiye’yle - sorunlu da olsa - bir denge sağlaması daha doğru olacaktır.”

Irak’ta Şiilerle Sünniler arasındaki çatışmaların bir iç savaşa dönüşmekte olduğunu belirten USA Today, bu gelişme karşısında Irak’taki Amerikan askerlerinin nasıl bir görev üstleneceğini sorguluyor. El Kaide’ye ve direnişçilere karşı mücadele ile iç savaşı önleme çabalarının birbirinden farklı görev tanımları olduğunu hatırlatan gazete, Amerikalı yetkilileri yeni duruma uygun bir strateji geliştirmekte yetersiz kalmakla suçluyor. Yazı, devamla şöyle:

“Irak’la Vietnam’ı karşılaştıran yorumların büyük bir kısmı hatalarla dolu. Ancak yapılan kıyaslamalardan biri büyük önem taşıyor; can kayıplarının arttığı bir dönemde Amerikalıların siyasi söylemlere değil, değişen duruma uygun bir stratejiye ihtiyacı var.”

New York Times gazetesi de Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Irak’taki gelişmeleri doğru algılayıp doğru politikalar geliştiremediğini öne sürüyor. Kongrede yapılan Irak oturumunda bölgede görevli generallerin Irak’taki durumu bütün açıklığıyla ortaya koyduğunu yazan gazete, Rumsfeld’in net bir stratejiye sahip olmadığını savunuyor. Yazı şöyle devam ediyor:

“Amerikan halkı, yönetimin gerçekleri doğru algıladığından emin olmak istiyor. Amerika’nın Irak’taki işini mümkün olan en kısa sürede ve en az kayıpla bitirmesini sağlayacak makul ve ulaşılabilir hedeflere sahip olduğunu görmek istiyor. Ancak Rumsfeld, hedefin ne olduğunu bile belirtmeye gerek duymadan Amerika’nın hedeflerine bağlı kalacağı yönündeki bilinen açıklamalarını tekrarlıyor.”

Boston Globe gazetesi uzun süredir Amerika’nın gündeminde olan Göçmenlik Yasasıyla ilgili hala somut bir adım atılmadığına dikkat çekiyor. Ara seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, konunun bir siyasi istismar malzemesi haline gelmeye başladığını belirten gazete, bu konuda bir an önce adım atılmasını istiyor. Yazı, devamla şöyle:

“Amerika, 11 Eylül’den bu yana zaten sınır güvenliğini artıracak bir çok önlem aldı. Ve elbette ki göçmenlerin büyük bir kısmının terörle bir ilgisi bulunmuyor. Buraya zor koşullar altında çalışmaya ve ekonomiye katkıda bulunmaya geliyorlar. İhtiyaç duyulan tek şey, onların sorunlarını dikkate alan bir çözüm yolu bulunmasıdır.”

XS
SM
MD
LG