Erişilebilirlik

2 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Küba devlet başkanı Fidel Castro’nun geçirdiği ameliyat nedeniyle yetkilerini geçici olarak savunma bakanı olan kardeşi Raul Castro’ya devretmesini değerlendiren Washington Post, herkesin Castro sonrası döneme hazırlandığını yazıyor. Gazeteye göre, Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez’den Bush yönetimine, sürgündeki Kübalılardan ülke içi muhaliflere kadar herkes yeni dönem için Castro’nun boşluğunu doldurmayı bekliyor:

"Yetenekli ve kültürel açıdan zengin bir ülkeyi 50 yıldır özgürlük ve refahtan mahrum bırakan diktatör, ölüm döşeğinde olabilir de olmayabilir de. Ancak net olan tek bir şey var, o da Küba’nın ileriye gitmeye hazır olduğu.”

New York Times ise, Castro’nun yetkilerini kardeşine devretmesini, sonun başlangıcı olarak yorumluyor. Amerika’nın çıkarlarının Küba’da barışçıl bir geçişten yana olduğunu belirten gazete, bu nedenle, Bush yönetiminin Küba politikasını Amerika’ya kaçmış Kübalılara göre belirlememesi gerektiğini savunuyor:

"Tam on Amerikan başkanı, Castro’suz bir Küba görmek için elinden gelen bütün çabayı harcadı. Eğer başkan Bush Amerikalı Kübalıların ideolojik saplantılarını aşmayı başarabilirse, Castro sonrasında daha iyi bir gelecek kurulmasına yardımcı olabilecek ilk Başkan olabilir”

Los Angeles Times, İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler’den etkin bir karar çıkmamasından Çin ve Rusya’yı sorumlu tutuyor. Zamanın İran’dan yana işlediğini hatırlatan gazete, önümüzdeki günlerde Amerika’nın İran konusunda özellikle Rusya üzerindeki baskısını artıracağını tahmin ediyor:

"Başkan Bush, geçen ay Amerika’nın yıllardır izlediği politikasını değiştirerek Rusya’yla sivil amaçlı bir nükleer anlaşmaya destek verdi. Rusya’ya milyarlarca dolar kazandıracak bu anlaşma, Moskova’nın İran’a yaptırım konusunda destek vermesiyle açık bir biçimde ilişkilendirilmedi, ancak ima edildi. Rus liderler, bir ay içinde kendi ekonomik ve stratejik çıkarlarının Batıda mı yoksa İran’da mı yattığı konusunda bir karar vermek zorunda kalacak. Bu kararı sonsuza kadar erteleyemeyecekler.”

USA Today Amerika’da hakimlerin bağımsızlığını tehdit eden yasal düzenlemeler ve fiili saldırıların giderek arttığına dikkat çekiyor. Güney Dakota eyaletinde, hakimler hakkında, verdikleri karar nedeniyle tazminat davası açılabilmesine olanak sağlayan bir düzenlemenin gündemde olduğunu belirten gazete, böyle bir gelişmenin zaten ağır saldırılar altında olan yargı bağımsızlığına yeni bir darbe vuracağını ileri sürüyor:

"Anayasa Mahkemesi üyesi John Roberts, hakimleri hakemlere benzeterek, "hakemler kural koymaz, sadece kuralları uygular” demişti. İfade özgürlüğü, herkese hakemleri olduğu gibi hakimleri de yuhalama izni veriyor. Ancak ne mahkeme salonunda ne de sahada verdikleri kararlar için hakimleri ve hakemleri tazminat davası açma, görevden alma, yetkilerini sınırlama ve hatta öldürmekle tehdit etmek doğru değildir”

XS
SM
MD
LG