Erişilebilirlik

Irak'ta Yeni Saldırılar


Irak’ta direnişçilerin ülke çapında düzenlediği saldırılarda en az 5 kişi öldü. Amerikalı askeri yetkililer de 3 Amerikan deniz piyade erinin Perşembe günü El Anbar ilinde öldüğünü açıkladı.

Kerkük’te bir benzin istasyonu yakınında bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi. Bağdat’ın kuzeyinde girişilen iki ayrı saldırıda biri polis iki kişi öldü..Yine Bağdat’ta meydana gelen bir patlamada 12 kişi yaralandı.

Öteyandan Amerikan ordusu, Irak kuvvetlerinin Bağdat’ın batısında düzenledikleri bir operasyonda "tanınmış" bir yabancı militanı yakaladıklarını açıkladı. Militanın kimliği açıklanmadı ancak yabancı militanların Irak’a sokulmasında rol oynayan bir kişiyle yakın ilişkisi olduğu belirtildi.

Dün Bağdat’ta bir Sünni cami yakınında patlayan bomba, dört kişinin ölümüne, en az altı kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Bu arada Amerika Savunma Bakanlığı, güvenlik sorunlarının Bağdat’taki Amerikan askerlerini sayısının arttırılmasını gerekli kıldığını açıkladı. Halen Irak’ta görev yapan 3 bin 500 askerin görev süresini dört ay daha uzatılmış bulunuyor. Siyasi gözlemcilere göre, uzatma kararı, Irak’taki 130 bin kişilik Amerikan kuvvetinin yakın bir tarihte geri çekilmeyeceğine işaret ediyor.

XS
SM
MD
LG