Erişilebilirlik

Petrol Şirketlerinin Karları Rekor Düzeye Ulaştı


Dünya ham petrol fiyatlarının rekor düzeylere çıkmasıyla birlikte bu sanayide faaliyet gösteren şirketler de rekor karlar elde ediyor.

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Exxon/Mobil son üç aylık karını 10 milyar 400 milyon dolar olarak açıkladı. Bu, bir Amerikan şirketinin şimdiye kadar açıkladığı ikinci en yüksek üç aylık kar oluyor. Ülke tarihinin en yüksek üç aylık kar rekorunu ise, yine aynı şirket elinde tutuyor. Exxon/Mobil’in geçen yılın son üç aylık kesiminde açıkladığı 10 milyar 700 milyon dolar ülke tarihinin en büyük karı olmuştu. Exxon/Mobil’in bir günlük geliri ise, bir milyar doları aşıyor.

Öteki petrol şirketleri de çok yüksek karlar açıklıyor. İngiliz British Petrolium ile Hollanda’nın Shell şirketinin de üç aylık karları yedi milyar doları aşıyor. Amerikan ConocoPhillips petrol şirketi karının beş milyar doları aştığını açıkladı.

Şirketler fiyatların yükselmesinin karları artırdığını belirtiyor. Bir varil ham petrolün fiyatı 14 Temmuz’da 78 doları aştıktan sonra dün New York borsasında 74 dolardan işlem gördü.

Amerikan Kongre üyeleri petrol fiyatının aşırı yükselmesini eleştiriyor. Bazı üyeler petrol şirketlerinin karlarından vergi alınmasını önerirken Senato’nun Demokrat partili liderlerinden Harry Reid Bush yönetimini, halka karşı petrol şirketlerini korumakla suçluyor.

XS
SM
MD
LG