Erişilebilirlik

Condoleezza Rice Ortadoğu'da


Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail-Lübnan krizini görüşmek üzere bugün İsrail’de temaslarda bulunacak. Rice, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le görüştükten sonra Batı Şeria’da Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’la biraraya gelecek.

Condoleezza Rice geçen hafta yaptığı bir konuşmada, ateşkesin ancak şartlar elverdiği zaman mümkün olabileceğini söylemişti.

Dışişleri Bakanı, İsrail ve Batı Şeria’daki temaslarından sonra, Ortadoğu krizi konusunda Çarşamba günü Roma’da yapılacak konferansa katılacak.

Amerika’nın Birleşmiş Milletler’deki Temsilcisi Büyükelçi John Bolton, Roma’daki toplantının, dünyanın soruna kalıcı çözüm bulması için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Bolton, Hizbullah’ın yok edilmesinin, çözümün önemli bir unsuru olabileceğini kaydetti.

John Bolton, Suriye ve İran’ın, Lübnan’daki sorunun bir parçası olduğunu ve iki ülkenin yıllardır Hizbullah dahil Lübnan’daki diğer silahlı grupları desteklediğini söyledi.

İtalya’daki konferansa Amerika, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Fransa, Rusya, İngiltere, Mısır ve Suudi Arabistan’dan temsilcilerin katılması bekleniyor.

İsrail İki Hizbullah Militanını Ele Geçirdi

İsrail ordusunun iki Hizbullah gerillasını ele geçirdiği bildirildi.

İsrail Ordu Radyosu, gerillaların Lübnan’ın güneyindeki Marun el-Ras köyünde yakalandığını duyurdu. İsrail birlikleri köyü, dün işgal etmişti.

Tutsak gerillaların İsrail’e götürüldüğü açıklandı. Lübnan operasyonu, 12 Temmuz’da Hizbullah militanlarının sınırı geçerek iki İsrail askerini kaçırmasının ardından başladı. Hizbullah gerillaları baskında, 8 İsrail askerini de öldürmüştü.

Dün de İsrail uçakları Lübnan’ı bombalamaya devam etti. Hizbullah ise, İsrail’in kuzeyini hedef alan 90 kadar füze ateşledi.

İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki bombardımanı sırasında en az beş kişinin öldüğü açıklandı. Ölenler arasında, Lübnanlı bir foto muhabir ve bir minibüs yolcularının bulunduğu açıklandı.

Hizbullah’ın roket saldırısındaysa, Hayfa’da iki İsraillinin öldüğü ve ülkenin kuzeyinde toplam 50 kadar kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan Suriye, İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmaların sona ermesine yardım amacıyla, Amerika’ya görüşme teklif etti.

Çatışmalarda şu ana kadar 350’den fazla Lübnan vatandaşı ve 35 İsrailli hayatını kaybetti.

BM İsrail'den Güvence Bekliyor

Bu arada Birleşmiş Milletler Acil Durum Koordinatörü Jan Egeland, yardım konvoylarının Lübnan’ın güneyine geçmek için İsrail’den hala güvence beklendiğini söyledi.

Beyrut’ta Reuters haber ajansına konuşan Egeland, İsrail’den bu konuda sözlü yanıt aldığını, ancak bunun bir güvence olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler yetkilisi, Lübnan’ın güneyinde bekleyen yüz binlerce kişinin, kendilerine acilen ihtiyacı olduğunu belirtti.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG