Erişilebilirlik

İsrail Kara Harekatına Hazırlanıyor


İsrail’in Lübnan’a yönelik başlattığı hava saldırıları onuncu gününe girerken, İsrail ordusu büyük bir kara harekatına hazırlanıyor.

İsrail tankları, Lübnan sınırına giden ana yolda uzun bir kuyruk oluşturdu. İsrail basını binlerce İsrailli askerin kuzeye, sınıra doğru ilerlediğini bildiriyor.

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz Hizbullah’ı Lübnan’ın güneyinden çıkartmak için tüm imkanları kullanacaklarını açıkladı. İsrail uçakları bildiriler atarak sınırdan 30 kilometre kadar uzaklıktaki Litani nehrinin güneyinde yaşayan sivil halkın bölgeyi terk etmesini istedi.

Çok sayıda sivilin Güney Lübnan’dan beyaz bayraklar sallayarak kaçtığı haber veriliyor.

Lübnan cumhurbaşkanı Emil Lahud, Lübnan ordusunun ülkeye girecek İsrail kuvvetlerine karşı savaşacağını söyledi.

Bu arada Hizbullah bugün Hayfa kentine yeniden roket yağdırdı. Roket saldırılırında en az 19 İsrailli yaralandı.

Hayfa'ya Roket Saldırıları Sürüyor

Ortadoğu muhabirimiz Elif Ural Hayfa'dan bildiriyor.

İsrail Hizbullah arasındaki çatışmalar her geçen gün daha da hızlanıyor. Bugün Hayfa`ya atılan 6 Katyuşa füzesi 26 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Hizbullah füzeleri sadece Hayfa değil İsrail’in kuzeyindeki hemen hemen her yerleşim yerini hedef alıyor.

Nüfusun yüzde 75 inin boşalttığı kuzey İsrail`de yollarda şimdi tanklar var.

İsrail ordusu yedekte bekleyen 5 in askeri bugün itibari ile göreve çağırdı. yeni gelecek askerlerin Gazze ve Batı Şeria’daki operasyonlarda konuşlandırılacağı ve burada görev yapanların ise kuzeye kaydırılacağı açıklandı.

İsrail ordu yetkilileri daha haftalarca süreceğini açıkladığı Lübnan operasyonunun daha da sertleşeceğinin işaretlerini veriyor. İsrail ordusu generalleri medyaya verdikleri demeçlerde Hizbullah militanlarınca kaç askerin öldürüldüğü yolundaki sorulara da ‘savaştayız ölüleri saymaya vakit yok’ şeklinde yanıt veriyor.

Bu arada diplomasi çalışmaları da bir yandan devam etmekte. ABD dışişleri bakanı Condoleezza Rice, Pazar günü bölgeye gidiyor.

Ortadoğu’dan yeni dönen BM heyeti ile görüşen Rice Kudüs’te temaslarda bulunacak. Rice’in başka Ortadoğu ülkelerine gidip gitmeyeceği henüz belli değil.

ABD, İsrail - Lübnan krizinde acil ateşkese karşı. İsrail gibi uzun vadeli bir çözüm taraftarı olan ABD güney Lübnan’daki Hizbullah’ın tamamen silahsızlandırılmasından yana. Bu tavrı ile diğer BM güvenlik konseyi üyeleri ile karşı karşıya gelen ABD İsrail’e tam destek veriyor.

İsrail’in aşırı güç kullandığını ileri süren pek çok dünya ülkesi ise bölgede acil ateşkesten yana.

Lübnan’da sivillerin durumu ile gelen haberler de oldukça çarpıcı. Hizbullah hedeflerinin yanı sıra sivillerin de hedef alındığı Lübnan’da yabancı uyruklular tahliye ediliyor.

İlaç yiyecek ve şu sıkıntısının baş gösterdiği bölgede 30 bin Lübnanlı iç göçe zorlanmış durumda.

Rice Bölgeye Gidiyor

Amerika dışişleri bakanı Condoleezza Rice, Orta doğu ülkelerini ziyarete Pazar günü başlayacağını açıkladı.

Gezisini az önce bir basın toplantısıyla açıklayan Rice, Lübnan’da mevcut durumu koruyacak bir ateşkesin yarar getirmeyeceğini söyledi.

Amerika’nın Lübnan ‘a insani yardım planladığını belirten Rice, gezisinin amacının kalıcı barışı sağlayacak koşulları oluşturmak olduğunu belirtti.

Rice, basın toplantısından önce New York’ta Lübnan ve İsrail’de durum değerlendirmesi yapan BM heyetiyle görüştü.

Amerika, ateşkes için henüz çok erken olduğu görüşünü savunuyor.

Amerika’nın İsrail Büyükelçisi, Hizbullah roket atmaya devam ettiği sürece İsrail’in bunları durdurmak için askeri operasyonları sürdürmek zorunda olduğunu söyledi.

Fransa ise, Lübnan’da yeniden ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Paris’te yaptığı açıklamada tüm tarafları ateşkese zorlamak için Avrupa Birliğinden dış politika sorumlusu Javier Solana’yı yeniden Ortadoğu’ya göndermesini istedi.

Tahliyeler Devam Ediyor

Lübnan’daki yabancıların tahliyesi devam ediyor.

Kiralık feribotların yanısıra Amerika, İngiltere ve diğer ülkelerin savaş gemileri binlerce kişiyi Kıbrıs’a götürüyor.

Amerikan vatandaşlarının tahliyesine Amerikan denizpiyadeleri yardım etti.

Avustralya da kendi vatandaşları için asker gönderdi.

Ankara’daki Amerikan büyükelçiliği, Lübnan’dan ayrılan Amerikalıların Türkiye üzerinden ülkelerine döneceklerini açıkladı.

Bugüne kadar 3700 Amerikalının Lübnan’dan tahliye edildiği bildiriliyor.

Binlerce Lübnanlı ve diğer Arap ülkelerinin vatandaşları ise, Suriye’ye sığınmış bulunuyor.

Gazze'de Şiddet Olayları Sürüyor

Filistinli sağlık görevlileri, Gazze’de bir İsrail tankının açtığı ateş sonucu bir militanla üç aile üyesinin öldüğünü bildirdi.

Bu olaydan önce, İsrail kuvvetleri Gazze’nin merkezindeki Maghazi kampını 14 kişinin öldüğü operasyondan sonra terk etmişti.

Ancak İsrailli yetkililer, kaçırılan asker bırakılıncaya ve roket atışları durduruluncaya kadar operasyonların devam edeceğini söylüyor.

Haziran sonunda başlayan İsrail saldırılarında 106 Filistinli öldü.

XS
SM
MD
LG