Erişilebilirlik

'Sonuç Alacağız'


Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matt Bryza, PKK terör örgütünün Irak’taki varlığına karşı elde edilen başarıdan tatmin olmadıklarını söyledi. Terör örgütüne karşı bazı kazanımlar elde edildiğini söyleyen Bryza, Türk halkının kaygılarını anlayışla karşıladıklarını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de Baku-Tiflis-Ceyhan boru hattının Ceyhan'da yapılan resmi açılış törenine katılan ve Ankara, Atina ve Lefkoşa'da Kıbrıs sorunu konusunda temaslarda bulunan Matt Bryza, bu gezisi hakkında Washington'da gazetecilere bilgi verdi.

Bryza, PKK’nın Irak’taki varlığına karşı yapılan girişimler hakkında bilgi veremeyeceğini söyleyerek, “yakında daha somut sonuçlar göreceksiniz” dedi. Amerikalı yetkili, PKK’ya karşı alınacak sonuçların bazılarının Washington, Ankara ve Bağdat arasında oluşturulan üçlü mekanizmadan elde edileceğini belirtti; “PKK’ya karşı farklı yöntemler uyguladığımızı da göreceksiniz” şeklinde konuştu. Matt Bryza, Ankara’nın Bağdat’la işbirliği yapmasının önemini de vurguladı.

PKK’nın tamamen temizlenmesini hedeflediklerini söyleyen Bryza, bu doğrultuda, Amerikalı yetkililerin Irak’taki Kürt liderle de görüştüğünü belirtti.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Matt Bryza, açıklamasında Kıbrıs sorununa da önemli yer verdi. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’a yaptığı ziyaretten memnun kaldığını söyleyen Amerikalı yetkili, Kıbrıs’ta birleşme yönünde çözüme ulaşılmasının önemini vurguladı. Bryza, “Biz Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olmasını istiyoruz ve Kıbrıs’ta çözüm yolunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin çabalarını destekliyoruz,” dedi.

Peki Annan Planı öldü mü? Bryza, “Annan Planı” terimini artık kullanmaya gerek kalmadığını belirtti; ama Annan Planının oluşturulması için büyük çaba sarfedildiğini ve bunun bir temel olarak alınabileceğini söyledi.

"Temaslarınızdan sonra çözüm konusunda umutlu musunuz?" şeklindeki soruya Bryza, “umutsuz değilim” diyerek yanıt verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari’nin Kıbrıs ziyaretiyle çözüm çabalarının canlanacağı yeni bir döneme girildiğine dikkat çeken Bryza, ancak yeni bir çözüm planı olmadığını söyledi.

Yunan basın mensuplarının limanlar konusundaki soruları üzerineyse, Bryza, “Türkiye’nin, Avrupa Birliği üyelik sürecinde kabullendiği yükümlülükleri yerine getirmesi gerekir” dedi. Bryza, Türk tarafının bu bağlamda Kıbrıs'ın her iki kesimi üzerindeki ambargoların, ticaret kısıtlamalarının aynı anda kaldırılmasını önerdiğini söyledi. Bryza, "bu görüşü anlayışla karşılıyoruz” dedi.

Matt Bryza, bu konuda Türkiye’nin siyasi olarak köşeye sıkıştırılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini de kaydetti. Bryza, Avrupa Birliği'nin de Kıbrıs Türk tarafı için hazırlanmış olan doğrudan ticaret düzenlemesini uygulamaya geçirerek Kıbrıs Türklerinin izolasyonuna son verme yönünde üstlendiği taahhüdü yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Amerikalı yetkili, Amerikan hükümetinin, Kıbrıs Türk tarafı üzerindeki izolasyonun kaldırılması yönünde aktif olarak çalıştığını söyledi ve buna örnek olarak Kıbrıs Türk tarafına Amerika'nın yapmakta olduğu 30.5 milyon Dolarlık yardımı gösterdi. Bryza, bu yardımın özellikle Kıbrıs Türk özel sektörüne destek olmayı ve Türk kesiminde yatırımlar için uygun ortam yaratmayı hedeflediğini söyledi.XS
SM
MD
LG