Erişilebilirlik

Erdoğan - Bush Görüşmesi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Bush’u Kıbrıs’tan telefonla arayarak Lübnan krizi ve son PKK saldırılarını görüştü.

Beyaz Saray sözcüsü, Bush ve Erdoğan’ın görüşmede Lübnan’daki insani durumla ilgilenmenin ve Fuad Sionara hükümetinin desteklemenin önemini vurguladıklarını açıkladı.

Sözcüye göre iki lider, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, diplomatik çabaları ilerletme yollarını araştırmak için bölgeye yapacağı ziyareti de ele aldı.

Bush, Erdoğan ile görüşmesinde Hizbullah’ı krizi kışkırtmak ve Lübnan’ı ne hükümetin ne de halkının istemediği bir çatışmaya sürüklemekle suçladı. Bush, Erdoğan’a İran ve Suriye’nin Hizbullah’a sağladığı destekten duyduğu kaygıyı da dile getirdi.

Beyaz Sözcüsü, iki liderin PKK’nın Türkiye’ye yönelik son saldırılarını da ele aldıklarını ve bu terörist tehdide karşı birlikte hareket etmenin gereği üzerinde durduklarını söyledi.

CNN Türk televizyonunun Lefkoşa’dan verdiği habere göre Başbakan Erdoğan, Bush’a PKK konusunda Türkiye’nin tahammül sınırını aştığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG