Erişilebilirlik

Akciğer Kanserine Yeni Aşı Geliştiriliyor


Her yıl 170 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor. Bunlardan yalnızca 15 bini tedavi edilebiliyor. Geriye kalanlar, hastalığın teşhisinden birkaç ay sonra ölüyor. Yeni geliştirilen bir aşı akciğer kanseri hastaları için umut vadediyor.

Akciğer kanseri teşhisiyle Maryln Cohn’a doktorlar en fazla bir yıl yaşayacağını söyledi. Ancak Miami Üniversitesi Sylvester Kanser Merkezi'nden Doktor Luis Raez Marilyn’e ikinci bir şans verdi.

Marilyn’in son umudu daha önce insanlarda denenmeyen bir aşı oldu. Dr Raez aşıyla ilgili şu bilgilyi veriyor: "Bu aşıyla bağışıklık sistemine akciğerlerinde kanser olduğu mesajını vereceğiz, sistem de kendini savunmaya çalışacak."

Bunu sağlamak için hastalara içinde akciğer kanseri hücreleri bulunan bir aşı yapılıyor. Tıpkı grip aşısında olduğu gibi. Bağışıklık sistemi de aşıyla gelen tümörlere karşı harekete geçiyor. Dr Raez, sistemin sağlıklı hücrelerden adeta bir ordu oluşturduğunu ve kanserli hücrelere karşı savaş açtığını söylüyor.

Bu aşı sayesinde Sağlıklı hücreler tüm vücudu tarayıp, hastalıklı olanları öldürüyor. Aşı, şu ana kadar 19 hastaya yapıldı. Birinin tümörü küçüldü, beşinde ise kanserin yayılması önlendi. Bu beş hastadan biri olan Marilyn’in kanseri artık yayılmıyor.

Aşının şimdiye kadar tek bir yan etkisi belirlendi o da vücutta görülen kaşıntılar. Aşı şimdi 70 hasta üzerinde daha denenecek ve bu hastalara 9 hafta boyunca haftada bir kez aşı yapılacak.

XS
SM
MD
LG